| Ronni a întrebat:

Am o întrebare urgentă: azi am aflat ca mâine la sport o sa dam o proba de alergat de rezistența (1700 de metri) iar eu nu pot sa alerg deloc, ramân fără respirație după primii 300 de metri. Ce pot sa fac ca sa rezist pana la sfârșit?

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Daca nu ai rezistenta, cu greu poti termina de alergat in timpul respectiv. Avand in vedere ca proba e maine si nu mai ai timp sa te antrenezi putin, poti doar sa incerci sa alergi mai usor la inceput, ca un fel de incalzire, pentru ca apoi sa maresti viteza. Cand simti ca nu mai poti, alearga din nou mai incet si tot asa, chiar daca nu termini in timpul dat (de obicei in 4-5 minute trebuie sa termini de alergat 1 km sau cel putin asa era la noi).

| AntoGeo a răspuns:

Pai 1.alergi incet si 2. inspiri pe nas expiri pe gura...asa fac eu si mereu ies prima...la ultima tura poti sa maresti ritmul sa scapi mai repede... happy