| Maria0916 a întrebat:

Am o intrebare.Va rog sa nu radeti sau sa ma credeti nebuna, pentru. ca nu sunt.Acum cativa ani am visat ca Satana vine la mine,spiritul lui nu isi arata chipul, si in timpul noptii cand dormeam a venit la mine a inceput sa il batjocoreasca pe Dumnezeu, sa isi bata joc de mine si sa ma stranga de gat.Probl e ca nu a fost doar un vis deoarece eu ma trezisem la un moemnt dat si am urlat "Eu in Dumnezeu cred.Lasa-ma in pace"si at m-a lasat dar mi-au terbuit ctv min bune sa imi revin deoarece apr m-am sufocat la bun vb. Dupa cativa ani,acest vis s-a repetat,la fel ca celalat,din nou m-am terzit apr moarta(sufocata)din vis, iar azi-noapte, am visat ca o venit la mine tot Satana si nu si-o aratat chipul ii auzeam doar vocea si o inceput sa il batjocoreasca pe Dumnezeu si sa imi zica sa merg cu el.o inceput sa ma traga de mana eu in mmomentul ala m-am trezit si urlam plangeam da el tot ma tragea de mana.si i-am zis ca eu aleg calea domnului si at sor potolit toate da cand mi-am deschis ochii tot vedeam cv in fata mea.da nu am putut deduce ce era ca eram prea somnoroasa.cv ce se misca si dupa aia nu am mai vazut
si tot imi zicea"hai cu mine, hai cu mine lasa-L pe Dumnezeu"cv de genu
nu imi aduc bine aminte
da asa zicea, azi dimineata cand m-am terzit aveam o zgarietura pe mana.nu grava dar o aveam.Nu radeti.si sa nu credeti ca fac misto.Am mai citit si alte problema in legatura cu aparitia satanei in vise, dar nu am gasit o expl pentru ale mele.

11 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Tu te rogi?

| Maria0916 explică (pentru DNSK):

Da ma rog in fiecare seara.ar fi o optiune, gen, satan incearca sa ma ispiteasca, iar Dumnezeu imi pune credinta la incercare.

| DNSK a răspuns (pentru Maria0916):

Nu. ce patesti tu, e mai avansat decat o simpla ispitire. ispitirea e in viata de zi cu zi, idei ce-ti vin pe moment: gen fura-i telefonul, injura, nu-l ajuta, etc. prin ce treci tu, nu e de gluma. nu apela la preoti ca sa te scape daca tu nu ai credinta, ca nu rezolvi nimic. credinta te scapa, crede-ma, nu un sobor de preoti. si eu am patit-o ani la rand, si prin credinta am scapat.

| Andruşcă a răspuns:

Fara suparare, las-o mai usor cu religia si vei vedea ca nu o sa mai visezi urat.

Tu esti indocrinata religios. Toata ziua te gandesti la Dumenzeu, Satana, rai, iad, demoni, sfinti, popi si alte nebunii. Cosmarul este o transpunere a ceea ce ti-e frica in realitate. Daca toata ziua ai in cap numai draci, noaptea vei visa exact aceste lucruri, il vei visa doar pe dracu` care vine dupa tine si te trage de maini.

Zgarietura aia ti-ai facut-o singura in somn, in timp ce te agitai prin pat. Senzatia aia de sufocare e normala la cosmaruri. La fel si senzatia ca te trage cineva, inca erai speriata si nu ai apucat sa te dezemeticesti. Iar repetarea cosmarului e si ea normala, majoritatea oamenilor au cosmaruri care se tot repeta.

Nici Satan nu te ispiteste, nici Dumnezeu nu te pune la incercare. Acestia 2 sunt doar niste personaje fictive pe care ti le-ai bagat singura in cap. Pricepe ca NU EXISTA asa ceva si nu vei mai avea cosmaruri. Daca contui sa te gandesti la chestiile astea, vei ajunge sa inebunesti, vei incepe sa vezi draci in oamenii de pe strada.

| hecamefrommetalland a răspuns:

Spune-i sa treaca pe la mine,stiu cum sa bat fraierii astia,cu papusi barbie laughing).
Acum serios,si fratele meu a avut un vis asemanator,a fost atat de speriat ca inca vedea creaturile din vis in fata ochilor,Satan e doar in capul tau,fiind in capul tau il poti omora,si eu fac asta,cand apare ceva negativ imi imaginez ca il feliez in bucati ca pe o paine.
Zau acum,eu cred in existenta lui Dumnezeu,insa daca ii strigi,, eu cred in Dumnezeu,, creirul tau va face ca,, Satan,, sa apara mai des, tocmai ca sa te sperie, asa ca omoara bastardul ala!

| DraKeSTF a răspuns (pentru hecamefrommetalland):

Nu o ajuti cu nimic asa ca mai bine taci cu textele din desene/filme sincer happy

| hecamefrommetalland a răspuns (pentru DraKeSTF):

Frate,asta e un site de intrebari, noi punem raspunsuri, ca sa ajutam, nici tu nu o ajutI
ps. Texte din desene?, invata sa fii si tu mai original daca tot comentezi laughing

| товарищ a răspuns:

Si eu visez numai tampenii, dar nici chiar asa. Incearca sa mergi la psiholog, si mama mea viseaza urat si se trezeste noaptea, dar nu e motiv sa te ingrijorezi. Visul asta e creat de subconstientul tau, sau de frica de Satana. Incearca sa te controlezi si sa iti spui ca nu e real! Poate zgarietura ti-ai cauzat-o singura. Visurile sunt ca,, genjutsurile '' cu partea cu sufocatul, trebuie sa iti dai o palma si sa spui ca binele invinge intotdeauna, incearca sa ignori situatia si mergi la biserica mai des. Nu stiu cat te-am ajutat, dar nu esti singura, sunt extreb de multi oameni care au vedenii... Succes.

| товарищ a răspuns:

Lupta asta e intre tine si subconstientul tau, parintii tai stiu de asta?

Răspuns utilizator avertizat
| DraKeSTF a răspuns:

Buna! Nu vreau sa te sperii, dar sa stii ca poti fi bolnava.Sunt cateva boli care iti provoaca moartea subita prin diferite metode printrecare si sufocarea. Sfatul meu este sa te consulti cu un medic, un psiholog apoi cu un preot.Tu crezi ca nu esti nebuna dar nu ai de unde sa stii asta.Iar faza cu zgarietura...ti se pot intampla multe in somn. Teai candit ca esti somnambula?