| seena8616 a întrebat:

am o mare mare problema... tata este un tip extrem de dificil si cu reguli invechite.A aflat ieri ca am prieten si pot spune ca a "explodat". Ba mai mult, nu-mi mai da voie nici afara cu prietenele. Am incercat totusi sa-i explic ca am aproape 17 ani... numai sunt o fetita inocenta de 10 ani, insa nu pot avea o discutie civilizata cu el sub nicio forma deoarece tipa, uneori devine si violent. Va rog, ajutati-ma cu un sfat sad

Răspuns Câştigător
| Aranida a răspuns:

Asa se intampla cu tati, in clipa cand fiica isi face un prieten realizeaza ca fetita lui a crescut, dar cu toate astea el o sa te considere fetita lui si la 30 de ani si o sa incerce sa te protejeze. Cel mai bine este sa-l lasi o perioada sa se acomodeze cu ideea ca ai prieten dupa care sa vorbesti cu el, sa-i explici situatia. Daca ai incredere in prietenul tau prezintai-l tatalui tau.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Daca e atat de exagerat, atunci nu-i mai spune astfel de lucruri ce stii ca l-ar deranja si rezuma-te la lucruri simple. Discuta cu mama ta aceste lucruri mai mult deoarece mamele de obicei sunt mult mai intelegatoare. Tatal tau e foarte protector, pentru ca fiind barbat stie ce le trec prin cap baietilor, si ii este frica sa nu te raneasca vreunul. Poate ar trebui (daca tot a aflat de el) sa-l aduci pe prietenul tau pe acasa ca sa-l poata cunoaste si sa aiba incredere in el.
Succes!

| hermione a răspuns:

Vorbeste incet si calm cu el si incearca sa ii explici ceea ce simti, aducandu i argumente ca esti aproape majora si pe langa asta nu e o crima sa ai un prieten. Spune i ca el e o persoana buna, de exemplu daca tatalui tau ii place vre un sport sau ceva anume spune i ca si iubitului tau ii place, incearca sa il apropii de prietenul tau ( daca e cazul). Si daca nici asa nu merge apeleaza la mama ta, la bunicii tai, sau la o ruda apropiata care te intelege mai bine si roaga i sa ii explice tatalui tau situatia. Multa bafta! Sper ca te am ajutat!

| amaliaamely a răspuns:

Buna! Deci ai pute sa ii spui ca ai 17 ani si ca nu o sa te poata tina mereu langa el si ca ai crescut si ca nu e corect sa iti interzica sa ai prieten.ZI ca esti destul de mare si poti sa ai grija de tine...Si zi ca daca el chiar nu a realizat dar ai crescut.happy
Sper ca te-am ajutathappyhappyhappyhappy

| Skia a răspuns:

Aw. exista si parinti din astia ..de unde a aflat el marog de prieten? >.> incearca sa il prezinti, poate tatal tau crede ca e un pusti care nu vrea decat sa se culce cu tine, sunt sigura ca el pare nervos, dar vrea doar sa te tina in siguranta. Ai putea sa ii spui ca nu e o relatie cum crede el, intr-o zii o sa trebuiasca sa ai un prieten, insa iti dau si eu un sfat : Sa nu iti faci un iubit, exact in momentul in care l-ai vazut. trebuie sa va cunoasteti mai intai si sa va intelegeti bine, fiecare baiat vrea sa para "dragut" la inceput, dar nu poti stii niciodata cum e comportamentul lui cu adevarat. Multa Bafta!