| a întrebat:

Buna,am o mare problema!
Profesoarei mele de chimie i-a nazuit sa ne dea o tema:de ce este important sa stim densitatea apei?
NU AM NICIO IDEE DE CE SA SCRIU!
Ajutati-ma si pe mine cu cateva idei! Chiar nu stiu ce sa scriu!
Va rog, sa nu ignorati intrebarea, si sa ma ajutati cu o idee daca stiti...sad
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AndreeeaDaniela a răspuns:

Pai daca stii densitatea apei iti e mai usor sa rezolvi probleme de fizica de genul:
De ce se ridica uleiul la suprafata apei?
De ce se scufunda obiectele mai grele(cele din metal de exemplu) si plutesc cele mai usoare(cele din pluta)
De ce masa apei nu este acelasi
lucru cu volumul apei? Si de asemenea o poti afla stiind ca densitate=masa supra volum.
Ar mai fi mai mulet chestii, dar nu imi vin acum in minte.
Tot ce ti-am spus eu este din punct de vedere fizic, chimic insa nu prea vad ce ar putea fi pentru ca la chimie nu prea se lucreaza cu chestii de genul asta(cel putin pana in clasa a8a,Nu stiu ce clasa esti tu).

1 răspuns: