| Jjj840 a întrebat:

Am o mare problema. Sora mea a ramas gravida. Noi locuim momentan in acelasi apartament. Avem 4 animale. Un motan, un porcusor de Guineea, o catea si un caine. Cainii ii tin la casa tatalui meu pentru ca are curte mare si nu am cum sa tin cainii in apartartament acum. Merg zilnic la ei si ii ingrijesc. Tatal meu e divortat de mama, locuiesc cu mama mea, nu imi face deloc placere sa merg zilnic la casa tatalui meu, mi-a facut copilaria amara, dar nu am de ales, o fac pentru caini. Problema e ca acum 2 zile am aflat ca bebelusul surorii mele e bolnav. Are o boala grava si e interzis contactul cu pisicile, poate muri in burta. Nu stiu ce sa fac cu motanul. E puiul meu, nu pot renunta la el. Trebuie sa il duc si pe el la casa tatalui meu sa stea acolo cu cainii, afara. El e obinsuit inauntru, la caldura, fara caini si animale mari... nu stiu daca s-ar adapta. Am mai dus acolo un motan si a murit de peritonita infectioasa felina, e o vecina care are foarte multe pisici, niciuna nu e vaccinata sau asa ceva, dar sincer habar nu am de unde a luat boala. E o boala grea fara leac. Mi-e foarte frica sa nu ia si motanul vreo boala. Nu e obisnuit. L-am adoptat de pe strada, dar acum s-a invatat in casa. Acolo nu locuieste decat tatal meu care nu baga deloc animalele in seama, de aceea merg eu la ele, pentru ca lui nu ii pasa, el doar m-a lasat sa le tin acolo, dar mai mult rau le face decat bine. Le da de mancare multe prostii. I-am spus sa termine, cainele s-a simtit si rau si s-a cam imbolnavit, dar nu asculta. El merge pe principiul ca animalul trebuie sa stea afara, in fundul curtii si sa manance paine si oase, cainele in lant. Eu nu i-am permis niciodata sa imi chinuie cainii sau sa ii tina in lant. Sunt cainii mei chiar daca ii tin acolo. Doar eu si mama mea avem grija de ei corespunzator. Sunt ai nostri. Mi-e frica sa las motanul la el. Sfaturi? Ati trecut prin asa ceva? Ce as putea face cu motanul? Nu vreau sa il dau spre adoptie altcuiva... nici vorba crying( e puiutul meu. Nu as rezista fara el nici o zi.

3 răspunsuri:
| SupMates a răspuns:

Gandeste-te logic...
Ce regreti mai mult?
Motanul sau copilul surori tale (nepotul tau)?
Oricum se adapteaza lejer si pe afara, de asemenea ii poti lua o cusca si sa il ti departe de ea.
Nu sunt multe idei csz.
Oricum mai bine il ti afara o vreme, nu vrei sa ai copilul pe constinta cred...

| 0771195235 a răspuns:

Pai fa în așa fel încât motanul sa nu se aproprie de sora ta însărcinată din cate am înțeles din cauza motanului poate avea probleme cu sarcina sau roagă un vecin sal țină?

| Ego7 a răspuns:

Nu prea cred ca oamenii de pe site-ul asta iti pot da raspunsul care il cauti (in cel mai bun caz pot sa te incurajeze). Problema e mult prea personala pentru a-si da niste straini cu parerea...
Pot sa iti spun un singur lucru: incearca sa gasesti o solutie pe care sa nu o regreti mai tarziu. Bafta