| sweetchocolate a întrebat:

Am o mare problema, va rog cititi, si cineva, daca poate sa ma ajute, as fi foarte recunoscatoare, va rog mult.
Deci parintii mei se judeca pentru custodia mea, adica unde sa stau. Eu momentan stau cu tata, bunicul si mama vitrega, mama mea naturala sta in Spania.
Faza e ca eu nu prea vorbesc cu mama mea, tatal meu nu ma lasa sa vorbesc cu ea la telefon pentru ca crede ca ea ma prosteste, si are o parere foarte proasta despre ea, desi nu e chiar asa, fiindca o cunosc. Tatalui meu i este foarte frica ca o sa ma castige ea la proces, desi nu o sa ma castige.
Si azi am fost la bunicii mei din partea ei, si am vorbit cu ea la telefon [ tata e in Austria ].
Ea mi-a spus ca nu are nimic impotriva, daca vreau sa stau aici, e alegerea mea, dar vrea doar sa vorbesc cu ea, la telefon, si daca mai vine prin tara sa merg sa o mai vad. Eu as fi de acord cu ce a zis, chiar am inceput sa plang.

Apoi mi-a spus sa i dau numarul ei tatalui meu, ca vrea sa vorbeasca cu el, sa termine cu ura asta.
Faza e ca eu daca i-as spune tatalui meu ca am vorbit cu ea, va fi un foarte mare scandal, el va incepe cu reprosurile ca a dat atatia bani la avocat, ca doar mi-a zis sa nu vorbesc cu ea si etc.
El nu este genul de tata/barbat ca un psiholog, sa vorbeasca cu cineva sa rezolve problemele. Are deja o parere despre maica'mea, si anume ca eu nu mai trebuie sa vorbesc cu ea pentru ca ea nu ma iubeste, si daca ea ar incerca sa vorbeasca cu el el ar injura-o vai de capu ei.

Acum nu stiu ce sa fac, eu pe o parte as vrea sa vorbesc cu ea la telefon, dar tatal meu nu va fi de acord, si nici pe deoparte sa ma lase sa vorbesc cu ea sau sa vrea el sa vorbeasca cu ea.
Cred ca s-ar supara rau pe mine daca ar afla ca am vorbit cu ea, rau de tot, si mai ales, sa ma lase sa vorbesc cu ea, nu ar fi deloc de acord.
Va rog, sa ma ajutati, ce sa facsad
Pe bune ca nu mai pot! Sunt intr-o mare dilema.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ii zici tatalui tau ca ai voie sa vorbesti cu maicata si nu o sa-l dezamagesti ca pleci cu ea in Spania, spune-i ca ti-e dor si de ea si simti nevoia sa o mai auzi la telefon.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Cum sa nu te lase sa vorbesti cu ea la telefon?
Trebuie sa inteleaga si tatal tau ca nu e batut in cuie sa nu te lase sa vorbesti cu ea ca doar o mama ai nu 10. SPune-i ca ti-e dor de ea si ca ea este de acord ca tu sa stai la el.
P.S cati ani ai?

Răspuns utilizator avertizat
| anss23 a răspuns:

Ceea ce face tatal tau este foarte urat, nu are niciun drept sa nu-ti dea voie sa-ti suni mama, doar e mama ta.cum poate sa faca asta? 1! Trebuie sa ai o discutie cu el si sa-i spui ce simti, ca treci printr-o perioada grea si ca ai nevoie de sprijinul amandurora.