| LorenaIlinca a întrebat:

Bună, am o mică problemă şi sper să mă ajutaţi happy. Am 14 ani am purtat ochelari de la 4 ani pâna la 8 ani (adică până în clasa a 2-a ) când i-am abandonat din cauza faptului că (,) colegii mei "foarte draguţi" făceau mereu mişto de mine şi după ce că nu-mi placeau mă mai descurajau şi ei straight face, (am uitat să menţionez că am astigmatism), în fine, anii au trecut, ani în care eu trebuia să port ochelari pentru că pe vremea aceea nu avea dioptrii foarte mari, acum dupa 5-6 ani în care nu am mai purtat ochelari absolut deloc, a venit "moda" ochelarilor, si cum majoritatea îşi pun ochelari cu lentila 0, m-a, dus şi eu sa fac un control la ochi ca să imi pun din nou ochelari (asta săptămâna trecută), normal că după atâţi ani în care nu am purtat ochelari dioptriile au crescut mult, faţa de cum erau şi acum, am ajuns ca la ochiul stâng să am -1.25, iar la dreptul -2.50, nu sunt chiar atat de mari, dar mult mai mari fata de acum 6 ani, astăzi îmi vin ochelarii şi normal, că mi-am ales niste rame dragute care mi se potrivesc (sunt negru cu vişiniu înghis) dar când o să ma duc la şcoala din nou, colegii mei vor râde iar de mine (normal că de data asta nu o sa-i iau în seama pentru ca am facut o greseala lasând ochielarii din cauza lor), dar vreau să mă ajutaţi să-i pot înfrunta, vreau sa le dau niste replici care să le închida gura când ma vor vedea cu ochelari şi vor face mişto de mine) nu vreau sa-i las sa mai rade deloc de mine si am nevoie sa ma ajutati cu cateva replici pentru asta). love struck Vă rog din suflet nu-mi spun-ti lucruri gen "Ignoră-i! " sau "Nu te consuma pentru ei " sau "Lasă-i să vorbeasca" pentru ca nu o sa pot face asta, deci vă rog înca o data sa ma ajutati cu cateva replici! Mulţumesc anticipat! happy

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Replici? ce replici ai nevoie? poti ochelari ca ai nevoie de ei si gata. Pot sa comenteze pana nu mai pot, la un moment dat o sa le treaca ca se plictises.

| pietrean a răspuns:

Faptul ca ti-a pasat mai mult de ce zic altii,decat sanatatea ta,uite ca te-a costat agravarea bolii.
Tu crezi ca daca le dai "replici" usturatoare,rezolvi problema frustrarii tale? Agresivitatea,chiar si verbala,atrage tot agresivitate!
Cati oameni nu poarta ochelari de vedere? Si nu le este deloc rusine! Chiar si eu port din liceu si crede-ma nu imi este nici rusine,nu-mi este nici incomod,ci doar faptul ca vad mai bine cu ochelarii,imi da o siguranta mai mare atat in mine cat si in societate.
Ba chiar asta o sa-ti spun:IGNORA-I! Asa, or sa te lase si ei in pace, in cele din urma! Cine iti este prieten adevarat, o sa stie cum sa-ti ia apararea, sa fie alaturi de tine.Ai nevoie de persoane intolerante, nesimtite, inculte langa tine? Merita sa te consumi pentru asa colegi? Eu cred ca nici tu nu ai dori asa persoane in preajma ta.

| Mariusis a răspuns:

Mai bine cu ochelari decat fara creier happy

| KurtCobain1994 a răspuns:

Si eu mă confrunt cu aceeași problema deoarece port ochelari tot de la patru ani dar nu i-am putut abandona deoarece am dioptri foarte mari( 3, 50 si. 4 si nu mai stiu cat ) am fost si eu batjocorita dar am trecut peste. La faza cu replicile usturătoare ge poți gândi pe moment. Eu una nu am idei pentru replici așa ca sper ca îți ajunge si ce ți-am scris aici.