| Lyiia a întrebat:

Am o problema cu laptopul.
Dupa cateva minute dupa ce il deschid se supraincalzeste. Daca il tin mai mult de o ora pornit, se inchide singur. Cineva mi-a spus ca trebuie schimbat coolerul de la placa de baza.
Ma voi duce sa il repar. Stiti cumva cam cat m-ar ajunge?

Răspuns Câştigător
| andy2165 a răspuns:

Daca ai putina indemanare, nu-i nevoie sa-l duci nicaieri pentru a da bani. Este imbacsit de praf, eu il curat la 5luni, dar depinde de mai multe conditii de utilizare, de exemplu cat de mult e folosit & unde! Unele laptopuri gen Asus sunt f usor de curatat, deoarece e nevoie doar de un capac de desfacut suruburile la el & sub el ai acces la tot: rami, wireless, ventilator cooler, etc. Hp-urile, trebuiesc desfacute total: tastatura, partea de sus de partea de jos, cea in care ramane si placa de baza, apoi iei placa de baza si-i desfaci daca-i necesar ventilatorul dp cooler, insa nu-i dezlipi cooler-ul de procesor! Nu-i nevoie, + ca-ti trebuie pasta apoi. Bafta!

| Lyiia explică (pentru andy2165):

Eu am Asus laughing. Dar nu ma pricep deloc la asa ceva. In plus, sunt fata.

| andy2165 a răspuns (pentru Lyiia):

Sec straight face din ce oras esti?

| Lyiia explică (pentru andy2165):

Galati.

| andy2165 a răspuns (pentru Lyiia):

Nasolică, suntem la peste 600km departare happy Un ultim sfat: Daca cunosti pe cineva care se pricepe & ai incredere-n acea persoana, spune-i sa curete de praf cooler-ul. Avand Asus, majoritatea au cum ti-am spus: un capac cu suruburi mici care dat la o parte, ai acces la ventilator si cooler. Acum mi-am amintit ca nu-i obligatoriu ca acest cooler sa fie montat direct pe procesor, cum am specificat in mesajul precedent. Am si Asus si HP. La Asus-ul meu, cel putin, ventilatorul si cooler-ul sunt langa placa de baza, iar procesorul - evindent, pe placa. Racirea se face printr-o "conducta" ca sa zic asa, o sa vezi cand o sa fie desfacut. Daca ti-e teama, da fuga cu el la service, parerea mea-i ca-ti vor cere in jurul sumei de 100 lei. Depinde de service, in Craiova cam atat ar costa, posibil mai ieftin in Galati.

| Lyiia explică (pentru andy2165):

Multumesc mult. Un prieten tot asa a patit cu calculatorul si a dat 35 de lei. Insa cred ca e mai scump pentru laptop.

| andy2165 a răspuns (pentru Lyiia):

Si 50lei de-ar fi si tot ar fi binisor. Daca erai din Craiova, sau eu din Galati, iti aratam pe-al meu cum se curata, sa nu-ti fie teama ca-l stric p-al tau happy Daca dupa aveai incredere-n mine, il rezolvam si p-al tau, dar... asta este! happy Cel mai sigur este service-ul, dar platesti. Gandeste asa: Nu-i o suma mare nici 100 lei daca ar costa, + ca-i dai pentru tine!winking

| Lyiia explică (pentru andy2165):

Asa-i. Sper sa se rezolve. Mersi :*