| Alexaxds a întrebat:

Buna, am o problema. Eu sunt in clasa a 9 a. Se pot incheia mediile cu 2 note la o materie la care ai doar o ora pe saptamana? Nu sunt in stare de corigenta, eu stiam ca se pot incheia lejer, doarece si alti profesori cu o ora pe saptamana incheie medii cu 2 note, insa asa-zisa profesoara imi zice ca ma lasa cu media neincheiata. Nu stiu ce sa fac, sunt speriata rau, nu inteleg ce problema e daca o incheie cu 2 note.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate incheia media in conditiile expuse de tine, avand in vedere prevederile Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/note este de două."

| Bondarel99 a răspuns:

Nu are cum sa te lase cu media neîncheiată, e perfect normal sa îți încheie cu 2 note. De fapt nr notelor trebuie sa fie nr orelor pe saptamana+1.

| Alexaxds explică (pentru Bondarel99):

Da, dar cica toti au 3 note in afara de mine si inca 2 copii...

| Alexaxds explică (pentru Bondarel99):

Da, dar dansa zice ca toata clasa are 3 note in afara de mine si inca 2 copii.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Alexaxds):

Zice asa ca sa te sperie, nu e adevarat.

| Alexaxds explică (pentru Bondarel99):

Macar de ar fi asa.

| Alexaxds explică (pentru Bondarel99):

De ce ar face asa ceva?

| AC4S4 a răspuns:

Te poate lasa cu media neincheiata daca ai multe absente la acea ora.