| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Am o problemă
M-am transferat în clasa a 11 a la un nou liceu și mam integrat foarte bine,ma inteleg bine cu profesorii, cu colegii(si de clasa si din restul scolii)am reusit deja sa fac cunoștință cu multi elevi din liceu, si toata lumea ma place si ne intelegem bine dar este o fata mai mica cu o clasa ca mine si se pare ca ea nu ma "suporta" asa cum am auzit-o spunând
De 3 zile de cand se uita urat la mine, trece pe lângă mine dandu-si aere intenționat; totul a inceput cand pe hol era aglomerat si eu am trecut pe lângă ea ca sa merg la ore si a inceput sa zică cu un ton apăsat si răutăcios astfel"de ce ma împingi asa țăranco" iar eu nu am împinso deloc...
Nu am băgat în seamă nici pe ea si nici ceea ce face pentru ca nu imi pasa prea tare, am ignorat-o mereu...sunt constienta de faptul ca nu toata lumea te place,însă recunosc ca ma intimidează putin
Eu sunt o persoana careia nu îi plac certurile,violența si conflictele, sunt o persoana care se bazează pe inteligenta si educatie, bun simt; sunt prietenoasă și nu imi place sa am un conflict cu cineva mai ales că poate ajunge mai rau pe viitor
Voi ce sfaturi imi dati? ce sa fac sau daca sa fac ceva? ce sa zic si daca sa zic ceva? Cum sa actionez si daca sa actioneze?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te faci că nu ai auzit și să o ocolești. Sunt persoane care manipulează psihologic, iar ea face acum antrenament cu tine. Indiferent ce iese, ea asta vrea. Dacă a reușit să provoace scandal, dacă a reușit să te enerveze, ea și-a atins scopul ea e fericită. Ca să nu îi dai satisfacție, ignorare totală și ocolire.