| Lili455 a întrebat:

Buna, am o problema mai dificila! Sufăr de depresie de cam 1an! Anul trecut s-au întâmplat foarte multe lucruri urate ce nu ar fi trebuit sa i se întâmple unui adolescente de 16 ani! Ma puteți ajuta cu un sfat sa pot depăși asta?! Nu vreau sa ma duc la psiholog dar nici sa iau pastile!

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Depresia nu se vindeca nici cu sfaturile noastre, nici cu pastile.
Daca tu constientizezi ca suferi de depresie, in primul rand trebuie sa lupti sa inlaturi cauzele.
Apoi, trebuie sa gandesti pozitiv: totul in lume este trecator, roata vietii se invarteste, dupa ploaie vine soare. In viata unui om sunt multe praguri de trecut. Fericirea nu poate fi permanenta. Doar 10% din viata este fericire, in rest e o lupta cu neajunsurile.
Daca nu am avea si necazuri nu am stii ce-i fericirea.
Un hâtru de pe la noi spune ca in viata numai un pic e rai, ca apoi iar' nu-i bine.
Inchei cu ce zice Puskin intr-o poezie: Priveste inainte si nu privi 'napoi".

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce lucruri?(nu raspunde) De unde stii ca nu trebuie sa se intample. Lucrurile se intampla cu un motiv. Ce ti s-a intamplat a fost pentru tine. Nu trebuie sa iti urasti soarta. Iar ce s-a intamplat nu mai conteaza. Trecutul nu exista. Accepta-ti situatia, sa nu mai ai asteptari de la viata astfel incat sa nu fi dezamagit. Traieste clipa de acum fara vreau-un resentiment.
Stiu ca e placut sa stai ingandurat, sa te stresezi, sa te macine ceva, sa te plangiiar daca renunti la astea si te gandesti ca totul e bine, nu s-a intamplat nimic, ar fi ca si cand ai arunca tot trexutul tau, ca si cand ai muncit prea mult la asta ca acum sa lasi totulca si cand o parte din tine ar disparea. Si exact asa si trebuie, trebuie sa alungi acel sine fals care iti face rau, care iti da senzatoa de traire, dar este una falsa. Asta e partea cea mai grea. Renunta la sine.
Nu trebuie sa te complici, sa lupti pentru fericire, sau lucruri de astea. Fericirea o ai. Accepta tot ce ai, adica momentul de acum (singurul care exista cu adevarat) si o sa te simti mai bine. Doar cei slabi sunt depresivi. Mintea ta e universul tau, si dusmanul tau, nu o lasa sa te controleze, scapa de ganduri.
Multa bafta in asta, pentru ca orice altceva sunt doar situatii temporare de inconstienta, bautura, drogurile, sexul, psihologul. Astea doar ascund problemele tale, nu le rezolva.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu prietenele sau cu parintii, ei te pot ajuta, incearca sa treci peste, mai incearca sa iesi cu prietenele pe afara, sa va distrati si poate vei uita de problemele alea.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!