| Jessica19 a întrebat:

Buna!
Am o problema mai sentimentala nici nu stiu cum sa ma exprim...Sunt o fata mai timida si am cativa prieteni mai apropiati doar atat.Nu am nici prieten si am inceput sa ma simt cam ciudat din aceasta cauza.Mi-au placut multi baieti dar de fiecare data nu am reusit nimic si am suferit.De atunci am zis ca nu o sa mai indragostesc dar acum cateva zile am cunoscut un baiat mi-a zis ca nu are prietena am vorbit mai mult cu el si pana la urma si-a gasit o prietena si eu iar m-am simtit prost pentru ca incepusem sa ma indragostesc si de el si l-am pierdut din cauza timiditati sad.Ma gandesc ca daca nu as avea acei cativa prieteni apropiati nu as avea pe nimeni si ma mai gandesc si la viitor ma gandesc ca toate prietenele mele o sa se aseze la casa lor si eu o raman cu parintii pentru ca nu o sa-mi gasesc pe nimeni.Am intrat intr-un fel de depresie.Stiu,am toata viata inainte, am 15 ani dar totusi...chiar daca eu zambesc mereu si sunt vesela in mintea mea e mereu acelasi lucru. Cum as putea scapa de asta? Incerc mereu sa uit de asta dar mereu cand sunt singura la asta ma ganesc. Mie mi-au zis prietenii sa gandesc pozitiv ca asa nu rezolv nimic dar zici ca sunt "blocata".
Ma puteti ajuta cu un sfat, cv?
Va multumesc daca ati citit tot

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu ai prieten apropiat? Nici nu cauta sa iti faci. Varsta pe care o ai este mult prea mica pentru a te angaja intr-o relatie ca aceasta. Numai de la 25 de ani in sus se poate vorbi de o oarecare maturitate in gandire. Numai atunci te poti cunoaste pe tine si ce fel de baiat ti s-ar potrivi. Sfatul meu este ca sa nu mai alergi din floare in floare asa cum fac cei mai multi adolescenti. Asteapta pana in jurul varstei de mai sus. Altfel tu singura vei fi vinovata de distrugerea inimii tale. Si asta pentru ca acum nu este varsta in care sa stii cui sa incredintezi inima ta; si nu este nici varsta in care celalalt sa aprecieze valoarea pe care tu i-o oferi.
De aceea iti spun ca sa iti pastrazi inima pana cand vei ajunge la maturitate.

| flore45 a răspuns:

Draga mea ar trebui sa incerci sa iti depasesti timiditatea daca vrei poti sa vorbesti cu un psiholog...sau daca vrei sa mai vorbim uite id-ul meu: eflorentina83.

| Hg50 a răspuns:

Si eu sunt tot asa timid si din cauza asta sunt singur, pentru ca am avut odata o ocazie am fost prea timid si am pierdut, iar cand dragostea te loveste nu te intreaba
(costy_razzvan id-ul daca doresti sa vorbim)