| Georgiana1357 a întrebat:

Bună. Am o problemă mare. Vă rog frumos să nu judecați deoarece printr-o simplă intrebare pe TPU nu vă veți putea da seama exact cum e viata mea. Am 17 ani și sunt însărcinată, varianta ca părinții mei să afle nici nu o pot lua în calcul deoarece acum câteva zile am încercat să le spun printr-o glumă și a ieșit foarte urât. Întrebarea mea e urmatoarea: dacă fug de acasă mă pot lua acasă cu poliția? Iubitul meu are tot 17 ani.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

A ieșit urât pe moment. Însă dacă vor afla cu adevărat ca ești însărcinată vor face tot posibilul sa îți fie bine. Orice părinte ar face asta copilului său. Asta dacă tine cu adevărat la tine. Poate se supără la început, însă totul e trecător. Dacă nu vor accepta tu vei fugii de acasă și te vor pierde. Iar ca să nu te piardă, părintele va accepta pana la urma situația. Iar faptul ca ai 17 ani nu te mai poate aduce acasă cu poliția, doar în cazurile în care se consideră că ești ținută cu forța, alte aspecte. Nici corupere de minori nu se încadrează, amândoi fiind tot minori. Părinții tăi vor merge la politie și atâta timp cât nu se încadrează în nici o lege penală, nu ești ținută cu forța și ai plecat de bunăvoie, ei nu prea vor avea ce sa facă și ii vor trimite pe părinții tăi acasă să rezolve problema în familie. E cam frecție la picior de lemn. Nu te indemn să fugi de acasă, eu te îndemn să le zici adevărul. Asta e, se vor supăra, vor tuna și fulgera "că ne-ai făcut de râs" sau că ești rușinea familiei. Însă tot vor trebui sa accepte și dintre mama și tata mereu va fi unul care va analiza mai mult situația și va bate în retragere. Dacă tatăl e de acord și mama nu, acesta va încerca sa o convingă pe mama ta sau invers. Se vor certa și ei între ei până vor ajunge la un rezultat prin care să fie și lor bine și ție bine. Înțelegi? Cam asta se întâmplă în majoritatea cazurilor. Știu ce vorbesc, mama mea de peste 20 ani lucrează în DGASPC.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cel mai bun lucru este sa le spui, oricat ti-ar fi de dificil. Vor accepta greu situatia dar ei sunt singurii care te pot ajuta. La asta trebuia sa te gandesti inainte.
Dificilă generatie!

| Violleta2022 a răspuns:

Unde sa fugi, puiule? Iubitul tau este si el tot minor, deci amandoi sunteti sub tutela parinteasca!
Te sfatuiesc sa spui parintilor de urgenta, fiindca curand vor vedea si eu cu ochiul liber, cum iti creste burta, dar nu vor mai putea sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce interes au în a te ține în casă. Poate nu vor asta. Poate poți fugi cu permisiune adică să spui că te muți.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Mergi și spune-le Adevărul nu-ți vor face mimic te vor înțeleg nu te teme stai liniștita spune-le Adevărul și discuta cu mama și tatăl tău ei îți vor binele nu-ți vor face nimic nu ai de ce sate temi ai grija de tine Georgina numai bine

| cre27 a răspuns:

Da, te pot lua acasă cu poliția. Nu îți recomand să faci asta. Eu văd doar două variante plauzibile. Prima e să le spui părinților tăi despre asta (indiferent ce o să se întâmple, până la urmă suntem oameni și toți mai greșim). A doua e să faci un avort fără să afle părinții tăi. Îți zic sincer că prima variantă e cea mai bună, adevărul eliberează și o să fi mult mai liniștită. Dacă vrei să păstrezi copilul să știi că stresul tău îl va afecta. Ai grijă de tine, sper să iei decizia cea mai corectă!