| Andrei101010 a întrebat:

Am o problema! Parintii mei parca au innebunit! Am venit in concediu acasa si am luat-o si pe iubita mea cu mine.Si au asteptat ceva timp si dupa au sarit cu gura pe mine ca nu le dau din banii castigati de mine.Ca nu imi fac casa(ei oricum au casa nu stiu care e problema lor, e casa mea si gata).Eu mereu i-am ajutat cu bani cu tot ce se putea dar parca au intrecut limita de nesimtire.Ba sau luat chiar si de iubita mea ca i-am luat telefon scump(1000 de lei e scum pentru ei, al meu a costat triplu)si oricum ea nu mai avea telefon ca i se stricase.Ii trebuia unul! Nu mi-a cerut Iphone sau mai stiu eu ce.Eu l-am luat pentru ea.Nu mai zic ca intra si peste noi in camera mereu fara sa bata la usa.De ii este frica iubitei sa se mai imbrace ca poate intra peste ea.Nu-i mai suport! Ce sa ma fac cu ei? Ba mai nou, eu am un card.Si pe cardul ala am bani munciti de mine dar si bani de-ai lor.Si ei mi-au luat cardul si nu vor sa mai imi de-a vreun ban! Eu am nevoie de ei! In schimb cu banii aia i-au luat mobila si pat lu' sor-mea ca e gravida si nu are.Ca sotul ei castiga bine dar nu e in stare sa ia ceva.Da banii doar pe jocuri de noroc.Si tot pe ei ii ajuta.Ei s-au enervat mai rau pe mine ca nu renovez casa mea(am o casa lasata mostenire).Nu vad care e problema lor ca ei nu sta acolo!

1 răspuns:
| paky112 a răspuns:

Buna. Desi sunt cam tanara si nu prea am experienta de viata, am sa incerc sa te sfatuiesc cum pot mai bine. In primul rand, astfel de situatii se rezolva prin comunicarea eficienta intre membrii familiei, dar problema nu poate fi pusa oricum. Cred ca ar trebui sa mergi la parintii tai si sa le spui ca vrei sa clarifici niste probleme, dar nu pentru a le reprosa lor ceva, ci pentru a face "pace" intre voi. Parerea mea personala este ca daca cineva mulceste si castiga niste bani, aceia sunt banii lui si gata. Nu prea inteleg de ce pe cardul acela sunt bani comuni, dar in fine. Parintii tai ar trebui sa inteleaga lucrurile astea ca, vorba aia, sunt trecuti prin viata. Daca le datorezi bani pe care ti i-au imprumutat, ii vei da inapoi, dar daca nu, cardul acela comun nu mai trebuie sa existe. Apoi, nu stiu daca am inteles bine, dar daca locuiti impreuna cu ei, iarasi nu mi se pare in regula. Un cuplu are nevoie de intimitatea lui, in casa ta ar trebui sa te simti confortabil si sa nu stai cu frica de a nu intra cineva in camera daca te schimbi. Asadar, parintilor ar trebui sa le spui ca este timpul ca tu sa fii mai independent, banii castigati de tine sa ramana ai tai, iar intimitatea la fel. Imi cer scuze daca nu am inteles bine, nici nu am toate detaliile, dar cam asta e parerea mea. Un alt sfat pe care ti-l dau este sa suni la un psiholog care poate chiar media conflictul si sa discute poate si cu ei, nu stiu, eu zic ca e o varianta. Mult succes si nu uita, intotdeauna exista o solutie! happy