| Adina23442 a întrebat:

Buna, am o problema, recent a venit o colega noua la mine în clasa și o cam încearcă cu mine, are glume proaste, nu permit sa mi se vorbească asa pentru ca sunt ff respectata în clasa și sunt și vulcanica de fel, as putea sa-i spun într-un mod mai urat dar nu am chef de cearta pentru ca trec printr-o perioada mai grea și nu am starea necesara pentru scandal. Cum as putea sa-i spun sa înțeleagă ca eu nu permit, am încercat și cu bunătatea dar nu mai merge deloc în ziua de azi toate se dau smardoaice.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Colega cea noua incearca sa preia clasa si sa se faca sefa de trib (sa devina populara), de aceea te provoaca, ca sa arate celorlalti, ca nici tu nu esti capabila sa-i tii piept, sau sa o infrunti.
Ai 3 optiuni:
- o pui la punct la scoala, cu vorba frumoasa, ca sa nu risti nota scazuta la purtare
- discuti cu ea afara ( nu in incinta liceului), si-i explici pe ce ton vrei, ca ar trebui sa se potoleasca
- ori taci si suporti ce-ti face la scoala, acceptand tacit glumele si controlului ei.

Răspuns Apreciat de Editori
| SiA31 a răspuns:

Cel mai bine e să o iei în privat și să îi spui ce simți. Dacă o vei face în public, va simți că vrei să o umilești. Iar, ca oameni, sistemul auto-defensiv o va determina să răspundă în aceeași măsură.
Dacă nici cu comunicarea în particular nu funcționează, încearcă să o ignori. Să le arăți celorlalți că nu ești ca ea. Și în cazul în care te mai atacă în public, iar ceilalți încep să râdă, zâmbește-i și spune-i că nu o să te cobori la nivelul ei, că nu ești mahalagioaică. Și spune-i că din punctul tău de vedere, nu vrei să fii tu cea care e sursa dezbinării unui colectiv happy. "Kill 'em with kindness" kiss

| Adina23442 explică (pentru SiA31):

Nu ma ataca în public dar are glume porcoase de parca ne am știi de o groaza de ani nu mi convine Nici prietena mea cea mai buna nu și permite sa mi vorbească asa

| SiA31 a răspuns (pentru Adina23442):

Atunci, cel mai bine e să discuți cu ea în particular. și să îi spui ce te deranjează.

2 răspunsuri:
| DanTeSkies a răspuns:

Dacă nu merge cu vorba bună, ignor-o total, așa vei da dovadă de maturitate și, sincer acum, cu siguranță va întelege că daca o ignori nu te cobori la nivelul ei.