| Mehh21 a întrebat:

Bună, am o problemă. Sunt foarte nehotărâtă în legătură cu ce vreau să fac mai departe. Sunt în a 9-a (Sunt din R. Moldova, iar aici liceul începe în a 10-a) și anul următor urmează să mă duc la liceu/colegiu, încă nu m-am hotărât. Sunt super stresată în legătură cu asta, mulți dintre colegii mei știu deja unde vor să plece, eu habar n-am. Nu știu dacă să fac un liceu în oraș sau poate să plec în Ro să fac liceul. Sau să plec la colegiu de arte, am o pasiune pentru desen. Însă nu știu dacă e o idee bună să fac un colegiu de arte, având în vedere că nu știu nici ce meserie aș vrea să am. Nu prea aș vrea sa plec în România singură, asta ar însemna să plec fără părinți și nu știu dacă sunt pregătită. Mi-e super frică că voi ajunge la sfârșitul anului și eu inca nu voi ști ce să fac. Imi puteți da un sfat? Poate ați trecut și voi prin asta.

2 răspunsuri:
| Anonima32145 a răspuns:

E foarte greu sa pleci de acasa la 15-16 ani... Eu sunt din Romania si am inceput anul acesta liceul. Am cativa colegi moldoveni, dar si din Romania care stau la caminul liceului. Mai este timp pana sa te hotarasti. Si eu am fost exact la fel cand m-am gandit la ce liceu sa merg. Intreaba-i pe ceilalti colegi unde vor sa mearga si in cateva saptamani vei sti la ce liceu vrei sa mergi.

| Ineedhelpguys a răspuns:

In Iasi daca vrei sa faci in Ro liceul, aici e cel mai bine. Sa dai mesaj in privat daca mai vrei anumite informatii.