| Piratul10 a întrebat:

Buna am o problema...
Sunt in Germania de ceva timp si stiu si limba adica stiu sa vorbesc sa spun ce vreau sa creez o Conversație...

Dar nu prea ma găsesc printre cuvinte! adica nu prea imi vin replici pe germana in minte cum ar fi daca se ia cineva de mine întâi gândesc in româna si apoi spun pe germana si pana am făcut asta el deja mi-a spus cateva...si eu nu reușesc sa spun decât 2 cuvinte.

Dar daca as fi in America/Anglia as putea sa vorbesc cu brio ca mie ușor sa zic ce vreau in engleză adica ma exprim mai ușor.

Si as putea fi tare sic u fetele dar cand sa vorbesc parca nu imi vine sa vorbesc pe germana pentru ca nici nu imi place asa de mult dar nu stiu de ce.

Multumesc ca ați citit

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Ca sa vorbesti cat mai cursiv, trebuie sa iti faci prieteni de acolo, care vorbesc corect si care nu rad de tine cand gresesti ci dimpotriva, te corecteaza. Te poti uita la filme traduse in germana si auzi in engleza, muzica, etc. Eu asa am invatat greaca, nici mie nu mi-a placut limba la inceput, dar asta nici nu inseamna ca acum vorbesc perfect. Ma descurc si sa dau replici, si uneori imi vin cuvinte in greaca in loc de romana pentru ca am tot vorbit in greaca. Deci in timp o sa progresezi.

| Piratul10 explică (pentru IsabelaIssa):

Am prieteni dar nu ma conectează cand grsesc si câteodată nici nu zic nimic in public sau asa pentru ca de fiecare data rade cineva si apoi toti.
Darincerc sa ma obișnuiesc
Multumesc pentru raspuns

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Piratul10):

Nu-i nimic, nu te mai simtii complexat din cauza asta. Razi si tu cu ei. Invata sa iti capeti increderea in tine. Gandeste-te ca daca cineva strain ar vorbii incorect in limba romana poate ca si pe tine te-at bufni rasul. Ia-o ca pe o gluma, cere-le varianta corecta de fiecare data si asa vei invata.