Întrebare recomandată | Cupcakecat666 a întrebat:

Buna am scolioza de la 10 ani mama mea ma dus la doctor dabea la 11 ani la doctor am avut scolioza de 32 de grade am purtat corset si am ajuns la 11 grade dar am stat vara fara si am ajuns la 25 de grade si am purtat alt corset si mi a facut inca o curbura Sus aproape de gât in prezent am 12 ani jumate si acum am 3 curburi si cea mai mare e de 35 si sincer deja doctorul meu doctorul Alexandru Thery vorbeste despre operație as vrea sa stiu care sunt riscurile plus ca coloana mea este foarte rigida in corset dar fara parca ar fi din jeleu plus ca coloana nu se vede foarte deformata dar soldul e oribil si dezgustător tot timpul as fi vrut sa port ceva mulat frumos dar port numai haine largi chiar si hanorace de băieți pentru ca nu vreau sa mi se vadă soldul as dori operația pentru ca cu corsetul e drum lung cale bătuta si ultimul corset mi-a strâmbat coloana mai rau si trebuie sa am 45 de grade bun mai am 10 deci acum vreau sa stiu cum pot sa le iau pentru ca o coloana dreapta mai greu pot sa o am si soldul rămâne si sincer daca e cineva cu asa ceva stie prin ce trec sigur stie cat de nașpa e sa porți asa ceva durere dabea mai respiri haine largi urăsc asta plus ca sunt singura din școala cu hanorac de baiat pe ea multa lume nu stie ce am pentru ca ascund asta foarte bine si mai am doi ani si trec la liceu care acolo voi fi circul ambulant cu corset si cu hanorac de baiat oricât de bine as arata eu degeaba daca am coloana strâmba ma rog coloana ca coloana soldul acela ma enervează deci ce pot face uneori imi vine sa ma sinucid

Răspuns Câştigător
| SergiuBoss11 a răspuns:

Buna

http://www.gradinite.com/......atate.html
Aici poti citi despre riscurile operatiei de scolioza.

Inteleg durerea ta launtrica, dar cu toate astea nu pot scoate in evidenta faptul ca majoritatea femeilor sunt nemultumite de aspectul lor fizic.
Stiu ca vrei sa porti haine normale, sa fi frumoasa si sa te placa toti baietii. Daca ai incredere ca totul va fi bine, vei fi mereu optimista si te vei ruga la divinitate atunci si operatia va iesi cum trebuie.
Daca nu, poarta intotdeauna corsetul, pana te vei vindeca total.Am incredere ca situatia se va imbunatati.Chit ca mai trebuie sa-l porti doi ani de zile, poarta-l! pentru ca atunci cand il vei da jos vei fi cea mai frumoasa fata din lume:-? pana atunci cred ca poti sa iti vezi de scoala si de hobby-urile tale pentru ca inca esti mica si baietii nu sunt un aspect important al vietii tale
Vrei sa arati bine ca sa fii frumoasa si vrei sa fi frumoasa pentru a atrage privirile baietilor.De asta am implicat baietii in discutie.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De kinetoterapie ai auzit? e cea mai simpla si sigura cale de recuperare, dar asta in ani de zile. Ma mir ca nu ti-a recomandat nimeni asa ceva, sau nu ai spus tu?
Doctorul este dobitoc daca ti-a recomandat corset in loc de kineto.

| Ruxandra15 a răspuns:

Doamne da-le minte. Si eu am scolioza si nu ma plang. Nu conteaza cum arati ca nu mergi pe centura fata. Conteaza ce ai in cap. Grau sau tarate? Vezi ca operatia te poate paraliza dar asta sigur nu stii oricum e inutila pana la 18 ani.

| AlinaValentina97 a răspuns (pentru Ruxandra15):

In loc sa o incurajezi pentru ca si tu esti in situatia ei si stii cum e sa fi privit pe strada ciudat, tu mai rau ii faci. Tarate se pare ca ai tu in cap. Incurajeaz-o nu iti bate joc. Nu trebuie sa mergi pe centura ca sa conteze cum arati, pentru o fata este important cum arata.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru AlinaValentina97):

Pentru miminnu eeimportant. Si sa se uuitedaca nu au ce face. Sunt romani nu au bani de cablu la Tv e normal

| StefanR0 a răspuns:

Cel mai bine e sa asculti sfatul medicului si sa asculti ce zici si parintii...momentan esti in crestere si scolioza se accentueaza foarte mult in aceasta perioada.Si eu am dar, nu ma mai chinui sa fac nimic in privinta ei incat am stagnat cu cresterea.Stiu ca o sa am probleme mai tarziu, dureri de spate poate si imobilizare dar nu renunta, fai ce-i mai bine ca mai tarziu sa nu suferi.