| DeeDeeDenna a întrebat:

Am si eu nevoie urgent de o lista cu neologismele uzuale... Funda celui care imi zice mai multebig grin Ms anticipat!happy

2 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Concret, plug, teoremă, vers, busolă, aluviune, internet. etc.
Succes!

| bianca1598 a răspuns:

Abajur, abajururi
Abajur, abajururi s. n. Dispozitiv de metal, de sticlă, de hârtie etc. care protejează ochii de lumina unei lămpi sau care îndreaptă razele într-o anumită direcţie.
Abdica, abdic
Abdica, abdic, vb. I. intranz. A renunţa la tron. (Fig.) A renunţa la ceva (din cauza greutăţilor). [fr. abdiquer, lat. abdicare]
Balivernă, baliverne
Balivernă, baliverne s. f. Vorbă lipsită de importanţă sau născocită. [fr. baliverne]
Cabotin
Cabotin, -ă, cabotini, -e s. m. f. Actor mediocru care urmăreşte obţinerea de efecte teatrale cu mijloace facile, de prost gust; p. gener. persoană care urmăreşte să obţină succese uşoare
Debarcader, debarcadere
Debarcader, debarcadere s. n. Loc pe malul unei ape sau pe un chei, într-un port, amenajat special şi prevăzut cu utilaj adecvat pentru îmbarcarea şţi debarcarea călătorilor, a animalelor
Cip, robot, laser, blog
Dentist, radiografie, tinctură, animalic, neverosimil, inteligent, capabil, megalomanie, CD etc.