| alexandra728 a întrebat:

Bună, am și eu o întrebare... a scos Dragonul aka 47 o piesa acum ceva vreme.
Piesa se numește Atenție Veterani. La ce se refera când zice Veterani, ce sunt aia?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general cuvantul veterani se foloseste in cazul persoanelor in varsta care au desfasurat o activitate multi ani.
Specific se refera la militarii care au luptat intr-un razboi sau chiar mai multe razboaie.

| AdioTPU a răspuns:

Veteran e o persoană care a luptat mult timp pe campurile de luptă, în razboaie dar se mai poate referi și la un om cu vechime într-o anumită industrie cum ar fi cea muzicală.