| tennislover16 a întrebat:

Buna am și eu o întrebare care este foarte importantă va rog mult sa o luați in serios. Deci eu locuiesc cu bunicii mei, părinții mei sunt divorțați și plecați in străinătate. Cu tatăl meu nu prea țin legătura, dar cu mama mea vorbesc mereu și ea lucrează acolo doar ca sa ne asigure noua o viața mai buna. Pasiunea mea este tenisul de câmp. Am început de mai mult timp și chiar ma descurc foarte bine adică îmi place extrem de mult și chiar îmi doresc sa merg mai departe cu acest lucru. Și antrenorul meu crede ca ma descurc foarte bine și sunt gata sa câștig niște turnee. Dar problema este ca bunica mea nu prea vrea sa ma lase la antrenamente nu prea înțeleg de ce. Când o întreb ea zice ca problema e timpul meu... dar ea știe ca eu și dacă stau acasă nu învăț in acel timp și nu îl folosesc la altceva. adică pierd vremea mai bine zis. Și dacă merg altundeva de exemplu in oraș sau la o prietena ma lasă sa ma duc chiar dacă acest lucru ocupa mai mult timp decât antrenamentul. Eu cred ca adevarata problema sunt banii(adică asta crede ea) pentru ca mereu îmi spune ca tenisul costa foarte mult. Mai este și faptul ca ma descurajează mai mereu și îmi spune ca nu pot ajunge nimic... chiar dacă nu m-a văzut niciodată jucând. nu a venit nici măcar o data cu mine la antrenamente. dacă o rog spune ca ea nu are vreme de pierdut cu prostiile mele și mereu zice ca voi creste și asta este ceva trecător pentru mine. Ca peste câtva timp voi uita de tot de acest sport. Dar nu știu ce sa fac. Învăț foarte bine și la școala mereu iau cele mai mari note și nu ma plâng niciodată ca e prea mult de învățat. Adevarul e ca mama mea ma susține necondiționat și mereu ma întreabă despre tenis. Când vine in țara vine cu mine la antrenamente și ma încurajează mereu. Ii pasa foarte mult de acest lucru. Dar problema e ca ea nu este aici. Și eu ma cert cu bunica mea in fiecare zi pe tema tenisului. Mereu zice ca nu am timp de învățat dar pe mine tenisul chiar ma ajuta. simt ca ma pot concentra mai bine la ore sau teme după un antrenament. Dar ea nu înțelege asta. Pana la urma in fiecare moment când ne certam cedează și spune ca ma lasă sa joc tenis dar a doua zi o ia de la capăt. Chiar nu știu ce sa fac. Am nevoie de ajutor. sad Chiar mi-ar plăcea sa vina și ea cu mine măcar o data la antrenament și sa ma vadă jucând. și doar apoi sa îmi spună sa renunț. Dar nu așa cum face ea adică fără sa știe spune ca e o prostie și nu am nicio șansa și nu ma lasă. sad

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Problema este ca ei deja i-a intrat in cap ca tenisul nu te va ajuta si ca este o pierdere de timp. Oricat de bun esti, chiar daca te va vedea jucand, va gasi un motiv sa se convinga si ulterior, sa te convinga, ca aceasta activitate nu isi are sensul. Sfatul meu este sa nu iti pui toate speranta in chestia asta. Cel mai probabil si daca te vede iti va spune sa renunti. Si nu pentru ca nu ai fi bun, ci pentru ca ea nu este de acord cu acest hobby.

I-ai dat argumentele tale, ai persitat. Din punctul meu de vedere nu cred ca mai poti face altceva pentru a o convinge si nici nu cred ca iti va aduce mare beneficiu daca vei continua pe drumul asta. Mai bine iti axezi energia in alta parte, pe o alta alternativa, de exemplu, cum sa o convingi ca banii nu sunt o problema. Eventual, iti poti pune de-o parte din banii de buzunar pe care ii primesti de la parinti pentru antrenamente.
Iar daca nici asa nu merge, pentru binele tau si al ei, sa inchei discutiile despre tenis. Tu iti vezi de treaba ta, ea de a ei, cand ai antrenemente te duci fara sa creezi discutii.