| roseteaqx a întrebat:

Am si eu o intrebare destul de importanta si destul de complicata. Nu am nevoie de răspunsuri pe care le știam deja și știu și voi știti în continuare, dar aici este altfel.
Deci, să trecem la subiect. Fratele meu a organizat o petrecere cu colegii lui, pe care eu de abia asteptam sa-i cunosc inca de cand era el clasa a 10-a (acum clasa a 12-a). Am început să mă cunosc cu vreo 4 colegi de ai lui doar prin intermediul online, iar la petrecere, unul din ei vorbea mult cu mine, asculta ce vorbeam cu o colega de ale lui, cand ne uitam la un film stateam destul de apropiati unul de celelalt si mi-au spus niste prietene care au fost cu mine că el se uită la mine destul de des. In fine, faza e că el cam dă semne că mă place. Eu am 14 ani, știe asta, cum am spus, am vorbit pe social media mai demult, dar nu l-am cunoscut niciodată face to face și sincer, îmi place și mie de el. El este mai zăpăcit, amuzant dar are o latură în care este foarte serios si mi se pare destul de matur. Colegii lui au spus că sunt foarte matură pentru vârsta mea și sincer nu înțeleg de ce! Dacă ar fi o pretinsă relație între mine, o fată de 14 ani și el, un băiat de 18, credeți că nu ar fi ok? Stiu, știu, sunt conștientă că un băiait de 18 ani are alte nevoi iar fetele la 14 ani de abia ce intră în adolescență, ce pot să zic, e adevărat doar că o fată de 14 ani, care e cu capul pe umeri, învață la școală și nu a umblat cu băieți dacă la asta vă gândiți, iar el este, din nou, un băiat cumsecade.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

... dacă ar fi o pretinsă relație între mine, o fată de 14 ani, și el, un băiat de 18, credeți că nu ar fi ok?
Asta este întrebarea, dar este pusă ambiguu.
O relație, sau o pretinsă relație, că nu-i tot una?
Dacă ar fi, sau dacă este să fie, pe bune?
Dacă ar fi, cum vezi dta acea relație ok, și cum nu ar fi ok?
Te referi să aveți relații sexuale împreună acum, sau nu despre asta este întrebarea ta?
Dacă ar fi așa, poate că ar fi ok, dar legal nu este.
Așa că, dacă numai te gândești, iar dacă el numai se uită la tine, și nu zice, nu face nimic altceva, mai ok ar fi să te gândești la un viitor prieten de o vârstă mai apropiată de a ta.
Iar despre capul pe umeri pe care îl invoci, a o anecdotă.
-----
- Mamă, Ion m-o lăsat groasă.
- Tu, Mărie, da unde ț-o fost capul!
- Pe perină, mamă.

| Andreeush a răspuns:

Nu prea ar fi ok o relație, el deja e major, are altă gândire, alte așteptări de la o relație.

| Rivka a răspuns:

**În afară că ar trebui să iei în serios faptul că există o lege pentru asta: https://lege5.ro/......odul-penal

Dacă totuși îți dorești o relație cu acest băiat, nu pot să-ți spun decât că există șanse să iasă ceva ok, dar există șanse mult mai mari să nu iasă ceva ok. Iar pentru asta cred că este suficient să-ți mentionez doar un mare motiv și un exemplu:
Sunteți în etape foarte diferite de vârstă și asta implică motivații diferite, oricât de matură ți se spune că ești.
Exemplu: El termină curând liceul și va merge la facultate sau își va găsi de lucru - schimbări foarte mari și importante -, tu în schimb abia vei intra la liceu (sau abia ai intrat la liceu) - o schimbare la fel de importantă. Știi ce nu e potrivit aici? Faptul că sunt schimbări mari, însă sunt schimbări din etape diferite de viață, adică nu vă puteți sprijinii reciproc.

Sigur, dacă vrei ceva de doar câteva luni, ce am spus eu nu mai contează. Dar în acest caz, ține minte ce am scris la **. Și anunță un adult despre relația voastră.

Toate cele bune!