| Natalia3K a întrebat:

Am si eu o intrebare.
O colega de a mea o batut-o(lovit -o) pe o fata. Si am picat si eu de vina(dar nu am nici una) si a zis ca ne va scădea nota la purtare.
Intrebarea este. Imi va afecta admiterea la liceu, sau la cat mi-o scade?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de regulamentuls colar, 1 sau 2 puncte, depinzand de gravitatea faptei.
Bineinteles ca iti poate afecta si admiterea la liceu, odata ce iti va scadea media la purtare si generala.

| sofisis a răspuns:

Iti va afecta in sensul ca automat iti scade media generala. Altceva nu. Bine, depinde si la cat ti-o scade.

| Olga12 a răspuns:

Doamne este doar o notă oricând o poți schimba prin comportament sau rezultate la învățătură + dacă ai spus că nu ești de vină trebuia să te duci și să demonstrezi asta sigur mai erau niște colegi care au văzut întîmplarea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Olga12):

Si cum crezi ca ar putea demostra ca nu-i de vina, odata ce s-a constatat deja, ca este si ea de vina?
La Purtare nu poti sa-ti schimbi nota, odata ce ti-o scade, ca nu-i o materie!

| Olga12 a răspuns (pentru Violleta2022):

M-am referit că poate acoperi nota cu altele

| Violleta2022 a răspuns (pentru Olga12):

Nu are cum sa acopere nota cu altele, ca doar nu pui o hartie peste gunoi, si gata, nu se mai vede!

O nota proasta la purtare, scade media si acolo ramane pe veci!

| Olga12 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu înțeleg la noi la școală dacă primește o notă rea la purtare data viitoare o poți corecta că primim note la purtare la fiecare sfârșit de săptămână.

| Natalia3K explică (pentru Olga12):

Da dar fata aia e talentata si toti o cred pe ea. Le-am zis ca eu nu am nici o vina.

| Natalia3K explică (pentru Violleta2022):

Daca ar fi scazut o, ar fi trebuit sa imi dea un fel de hartie la parinti sau ceva?

| Olga12 a răspuns (pentru Natalia3K):

Mda