| Alexandra_Maria_1988 a întrebat:

Am si eu o întrebare. Pe data de 28 Octombrie am avut o întrerupere de sarcina, deoarece am crezut ca nu este momentul. Menționez ca am o relație de 5 ani, la anul urmează nunta dar totuși era prea devreme. Din ziua avortului am început si anticoncepționalele yasmine recomandate de doctor. Am terminat prima folie pe data de 17 Noiembrie, am făcut pauza de 7 zile si am reînceput in a 8 zi adică pe data de 25 Noiembrie. Acum sunt la a doua folie de pastile. Mai am pana joi adica 16 Decembrie de luat pastilele ca sa termin a 2 folie. Astăzi am avut niște pete roșii pe absorbant pe zi, iar acum seara cred ca mi-a venit ciclul. Cum sa procedez? Sa le iau în continuare pana pe 16 Decembrie? Sau sa le opresc de astăzi? Eu luni dimineața trebuie sa plec in Franța(in vacanța) si nu am cum sa ajung la doctor.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca s-a pornit intr-adevar menstruatia atunci ar trebui sa discuti neaparat cu medicul tau ginecolog deoarece este o situatie complet anormala ca sangerarea sa se produca dupa trecerea a doar 15 zile. In cazul in care nu poti intra in legatura nici telefonic atunci ar fi indicat sa renunti la administrarea pastilelor ramase.

| Alexandra_Maria_1988 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult. Am luat legătura cu o prietena de familie fiind șefa la psihiatrie si mi-a spus sa termin aceasta folie dupa care sa merg la doctor.

| Figaro69 a răspuns:

Contacteaza medicul telefonic sau prin e-mail!