| Crisu a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Eu anul acesta dau testarea nationala si vroiam sa stiu ceva legat de punctul B. La punctul B sunt compunerile si sunt intre 10-15 randuri. Fosta mea profa' de romana mi-a spus ca pot sa depasesc cu 2-3 randuri ca nu depuncteza, iar profa' actuala mi-a spus ca pot sa scriu si 30 ca nu se depuncteaza pentru asta. Acum intrebarea mea este, care are dreptate?

Răspuns Câştigător
| M3lania a răspuns:

Este indicat sa te inscrii in limita de spatiu indicat.Profa mea mi-a spus ca daca depasim cu un rand, maxim doua, nu e nicio problema. Daca depasim mai mult s-ar putea sa nu ne ofere punctaj maxim acordat limitei de spatiu. Acum conteaza si de profesorul care corecteaza. Oricum, succes si bafta la liceu! big grin

4 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Fosta ta profesoară are dreptate.
Dacă depășești cu 2-3 rânduri nu pățești nimic.
Dacă scrii 30 vei pierde punctajul pentru încadrare, deoarece ei nu urmăresc doar să scrii o compunere pe acolo, urmăresc și exprimarea, capacitatea de a da argumente și încadrarea în limita de spațiu.
Baftă

| Crisis a răspuns:

Ma, cel mai bine e sa faci cum scrie pe foaia aia. Pana la urma, nici nu stii, probabil o sa iti dea un subiect la care nu te pricepi si o sa trebuiasca sa atingi minimul de randuri, nu maximul. Cel mai bine e sa scrii pe o foaie separata inainte sa transcrii pe cea de examen. Depinde si de ce fel de profesor corecteaza lucrarea, nu stii cum crede el ca e bine dpdv al randurilor. De aceea, cel mai bine e sa te incadrezi, ca sa nu existe discutiiwinking.

| madalina188w a răspuns:

Ma cred ca profa actuala are dreptate.de ce sa te depuncteze? dar totusi te sfatuiesc sa respecti ca poti pierde puncte.la mine poti sa depasesti randuri cate vrei dar la tine nu stiu.imi dai funda?

| larisanaltabar a răspuns:

Profa a zis ca nu conteaza daca depasim cateva randuri dar nu prea multe