| AliceFirea a întrebat:

Am si eu o prietena careia ii place de un baiat, dar are iubit de 2 ani si nu poate sa-l lase chiar daca sufera langa el; si ii place mult de acel baiat(doar ca el nu o cunoaste).De curand a fost ziua lui,iar cum iubitul ei ii are parola si o verifica(iar ea nu o are pe a lui)(de Facebook) nu a putut sa i spuna la multi ani; asa ca si-a facut un cont fals si i-a spus; nu i-a spus identitatea iar acum este intr o stare aiurea,fiindca nu stie ce sa faca.I-am explicat ca daca ii place de el nu trebuie sa o tina iubitul ei e libera sa plece,pentru tot ce ii face sta absolut degeaba fiindca relatia lor se indreapta spre nicaieri, si o observ ca ea vrea sa i dea el papucii nu ea, ce sfat sa i mai dau?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci mare lucru.
Trebuie sa incerci sa-i arati ca nu e normal ceea ce se intampla intre ea si actualul, si desigur sa o si invinovatesti putin dar subtil, astfel incat sa nu mai faca aceeasi greseala cu vreun alt tip.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragut din partea ta ca incerci sa iti ajuti prietena.
Ea ar putea sa aiba intr-o zi o discutie serioasa face2face cu iubitul ei si sa lamureasca cu el lucrurile.Trebuie sa i-o spuna pe fata, nu prin intermediul unui mesaj sau al retelelor de socializare fiindca va fi aiurea.Ce se va intampla mai in colo tine de ei si de alegerile lor.
Sper ca am ajutat!

| christall a răspuns:

Intr-o relatie nu trebuie sa stai de frica sau de mila. Daca ii place de altcineva, e clar o problema acolo. Daca nu duce nicaieri relatia, e pierdere de vreme. Tu ca prietena nu poti sa-i spui sa se desparta sau nu, o sustii si o sfatuiesti sa faca ce simte ea.

| AliceFirea explică (pentru christall):

Asta i-am si zis, am sfatuit o aa faca ceea ce simte; e mai mica si nu are deloc incredere in ea; eu fiindca m-ai mare i-am spus asa cum am stiut eu mai bine, si cum as fi facut eu in locul ei.Fiindca si eu am fost ca ea si eu am stat cu un baiat 3 ani si 5 luni si am suportat si batai si vorbe urate din partea lui, dar ea se descurajeaza.Fiind si primul ei baiat imi spune ca nu poate renunta fiindca a facut ce a facut cu el si nu poate chiar daca nu l mai iubeste