| heeeibuna39 a întrebat:

Buna, am si eu o problema..am 13 ani, iar mama mea a inceput sa fie cam stricta cu mine, nu ma lasa sa ies cu baieti decat daca mai vine o prietena sau grup, ce imi poate face un baiat? Sincer imi place mai mult sa vorbesc cu baietii decat cu fetele, inteleg ca vrea sa ma protejeze, insa mai rau e pentru mine, nu ma lasa cu absolut niciun baiat, daca as fi lesbi ce ar zice? Sa nu mai ies cu fete? Nu cred ca m-ar mai lăsa deloc, acum 2-3 ani mă lăsa să ies zilnic doar cu baieti, eram si mai mica, acum de ce nu pot? Plang in fiecare seara din cauza asta si tot ea ma intreaba ce am..chiar inteleg ca vrea sa ma protejeze doar ca eu nu simt asta, ma cert cu ea des si nu vreau asta, ea imi spune ca nu se crede stricta si ca are incredere in mine dar, nu stiu, oricum eu ies cu baieti de varsta mea daca ar fi. Ceva sfaturi? Mersi

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Maică-ta are dreptate, nu mai fi copil râzgâiat, aparent habar n-ai câte se întâmplă în lumea asta. să zici mersi, altele n-au voie nici în grupuri mixte. A ta chiar e protectivă cu măsură și bun simț

| darrio2007 a răspuns:

Baietii cu care iesi nu poti sti ce ganduri au. Dar ea isi ia masuri de siguranta. Si bine face.

| Andreeush a răspuns:

Ție ți se pare că ai vârsta potrivită pentru a face ce vrei?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Acum 2-3 ani erai copil, acum esti puber spre adolescenta. Legaturile intre un baiat si o fata sunt in prezent altele, unele pot avea consecine nefaste.

| Reghqen a răspuns:

Mama ta cam are dreptate, nu te lasa pentru ca ii este frică ca pierzi virginitatea prea devreme, înainte te lăsa pentru ca erai mai mică, acum la 13 ani începe să ți se formeze corpul, să te dezvoltezi. de asta nu te lasă afară pentru ca umblă orice fel de boschetari, pedofili, vagabonzi iar pe aceștia ii atrag corpurile dezvoltate, în formă să zicem așa. De asta mama ta se preocupă pentru tine, fiindcă te iubește și vrea să te protejeze!
Ai putea să ii spui ca ieși în grupuri cu prietene și niște băieți de vârsta ta, așa o liniștești ca vede ca sunteți mai mulți, iar în cazul în care se întămplă ceva sunteți mulți și va puteti apăra. Dacă o poate liniștii și mai mult când ieșiți luați-vă cu voi o persoană mai în vârstă să întervină în cazul în care se prezintă o problemă!

| heeeibuna39 explică (pentru Reghqen):

Chestia e că nu sunt genul ăsta..nu prea am intenții de alea

| Bariel a răspuns (pentru heeeibuna39):

Atunci face asta pentru ca nu vrea sa intri in anturaj prost, poate a patit ceva nasol in tinerete si de asta face asta ca sa nu treci prin ce a trecut si ea. Intreab o pur si simplu de ce face asta, si insista ca prietenii cu care iesi sunt ok. Sau faceti un compromis, daca te lasa sa iesi, speli vasele 1 saptamana sau cv de genul laughing

| Reghqen a răspuns (pentru heeeibuna39):

Serios?
Ma bucur ca nu ești genul ala de fată, în ziua de azi cam toate fetele își încep viața sexuală de la 13-15 ani. rar se găsesc fete ca tine care așteaptă momentul potrivit. În fine nu prea ai ce să faci cu mama ta ca să o convingi, doar să-i explici bine la patru ochi ca poate să stea liniștită, ieși cu prietenii ca ai nevoie de puțin aer curat și de stat cu niște prieteni, iar dacă nu o convingi poți să încerci să ii spui cum ți-am scris eu mai sus.
Faza este asta, noi nu o cunoaștem pe mami tău, doar tu o cunoști și ar trebui să știi cum să o iei și cum să o convingi, totuși ține minte ca este mami tău, atât cât ei și atât cât la tatal tău trebuie să le porți mereu respect și să le vorbești într-un mod educat și elegant. Văd mulți copii care țipă la părinți, ii înjură, păi dacă eram tatal la copii aceia ii băteam de se căcau pe ei de frică până învață bunele maniere și respectul. happy

| heeeibuna39 explică (pentru Reghqen):

Am vorbit cu ea, e mai ok acum, si nu imi injur parintii happy am auzit de copii care fac asta...am si niste prietene care fac acest lucru, insa mi se pare foarte urat

| Reghqen a răspuns (pentru heeeibuna39):

Mă bucur ca e mai bine acum happy

| Bariel a răspuns:

Spune-i ca toti din grup sunt gay

| heeeibuna39 explică (pentru Bariel):

Nu prea merge asa laughing)

| Stefan2K20 a răspuns:

Pfoooi... pai nu inteleg nici eu de ce e asa stricta cu tine si ii este frica sa te lase cu baietii de varsta ta pe afara, poate ii este teama ca cine stie ce faci cu ei... adica sa intretii act sexual, dar totusi de ce ar crede asta nu inteleg, nu trebuie sa vb doar cu fate daca esti fata. Nu-i inteleg pe unii parinti, ai voie sa ai prieteni si de sex opus. Incearca sa vorbesti cu ea sa-i explici, intreab-o ce are in cap, ce crede ca faci cu ei si da, poate o sa te inteleaga si o sa-ti dea voie, imi pare rau pentru tine! Bafta s-o convingi!