| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema mai delicata daca pot sa spun asa.

Am 15 ani jumate, momentan locuiesc in anglia de un an jumate ( locuiesc cu mama si tata vitreg, pe el l-am cunoscut aici in anglia ) eu si sora mea am stat la bunici 4 ani cat timp mama a fost plecata in strainatate happy cand am terminat clasa a 7 a mama mi-a propus sa merg si eu in anglia pentru un viitor mai bun. eu cum eram mai mica si mai naiva am acceptat. cand am venit aici a fost totul roz pentru mine.( pentru ca nu incepusem scoala numai dupa 5 luni, vizitam... dar chiar si asa mi-a fost dor de prieteni de tot.) in vacanta de vara adica in august am fost in romania. a fost ca un vis implinit pentru mine. am stat o luna, in acel timp am cunoscut si un baiat. mi-a placut mult dar din pacate nu am avut timp de o relatie sad el momentan are prietena dar sunt sigura (si el mi-a confirmat )k o va lasa pe aia cand voi merge in romania.cand am plecat din rom inapoi in anglia, nici nu am stiu cum sa va spun.era un cosmar, ultimele 3 zile doar plangeam nu vroiam sa mai vin inapoi sad dar am venit pentru viitoru meu sad tata-l vitreg mi-a promis k pot sa vin de craciun in vacanta in romania. si acum nu stiu ce s-a intamplat dar nu ma mai lasa. si imi doresc mult sa merg. mi dor de sora mea, bunici, prieteni. si am hotarat sa merg singura ( am vb si cu vreo 3 unchi care sunt aici, ei merg de craciun in rom si vor sa ma ajute sa merg sg. deci intrebarea e sa merg oare singura in rom? ca am m-am interesat si pot sa merg fara imputernicire pentru ca merg in romania. dar inapoi nu pot veni (nu's sigura, doar ce am auzit) eu asa as face. as merge in romania si cand ar afla mama ca am mers o sa imi faca imputernicire ea sa vin inapoi. dar daca o sa se supere asa dde tare si nu o sa imi mai faca nimic si o sa raman in rom.(nu m-ar deranja doar k imi stric viitorul ) oare ce sa fac?

MULTUMESC k ati citit tot si va rog sa imi rasp.sa ma ajutati sa decid.
[Fundita ] happy

Răspuns Câştigător
| TheG1rl a răspuns:

Hmm.parerea mea e ca de baieti e plina Lumea.si da, stiu e adevarat ca uneori ti se pune pata pe unul si nu mai realizezi ce se intampla si iti sta capul doar la el.insa puteti vb. pe mess si.cam atat.eu spun sa nu-ti superi mama iar baiatul acela nu mi se pare cinstit ce face adica sa o lase pe alta pentru tine? pune-te in locul fetei. sper ca vei trece peste toate astea cu bine big grin Bafta!

4 răspunsuri:
| Sabinutza16 a răspuns:

Sper sa intelegi si nu o iei ca pe ofensa dar e pacat sa-ti superi mama pentru un baiat e normal sa-ti fie dor de bunica si de sora tah dar gandeste-te bine care este motivul pentru care vrei neaparat sa mergi si daca asta nu e familia tah stai acolo si vei vedea ca si acolo vei gasi oameni la fel de buni ca si aici! Incearca sa vb cu mama ta poate va accepta sa veniti de craciun in Romania! Bafta! P.S daca esti minora fara imputernicire nu treci nici granita angliei!

| ViseDestrămate a răspuns:

Eu as merge in Romania, nu risti nu castigi! Mama ta te iubeste mult si o sa te ajute sa te intorci inapoi pentru binele viitorului tau.Nu soun ca nu se va supara, sigur se va supara putin, da ii va trece repede.Cat despre tatal tau vitreg, nu are nici un drept as nu te lase! Bafta!
Pupici!

| AlexandraRusu26 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca tie dor de familia ta din Romania de prieteni de sora ta etc.si poate te va intelege

| andra4450 a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri.si cat despre mamaoh go on ea m-ar lasa dar tata-l vitreg nu ma lasa ( k ii place sa sufar) chiar nu stiu cum sa il convig sa ma lase si uneori ma gandesc cum se poate sa ma comande unu care il cunosc doar de 1 an jum...sad chiar nu stiu ce sa fac.multumesc orkum de raspunsuri love struck