| Iridinvest a întrebat:

am terminat clasa a 8a si am citit mara, ion, moara cu noroc. si as vrea inca o carte gen dragoste! De preferat din literatura universala! dra merge si o carte romaneasca, mai putin invitatia la vals, declaratia de dragoste, scrisoarea de dragoste si elevul dima dintr-a saptea. ca pe astea le-am citit! funda!

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Tess d'Urberville.Am citit-o saptamana trecuta.Nu e cu totul de dragoste,doar in anumite parti,dar e cam cretina pe final, lacrimogena, personaj principal feminin putin instabil, merge pentru fete, desi aveam asteptari mai mari de la carte dupa primele 200 de pagini.Sau daca vrei o carte despre o "altfel" de dragoste,baga Vanatorul De Zmeie al lui Hosseini,e cutremuratoare povestea Hassan-Amir, mai ales la partea cu salteaua si banii, unde e scos Amir si peste ani, la partea cu fiul lui Hassan.Una din cele mai bune carti din istorie, daca ma intrebi pe mine.

| Iridinvest explică (pentru Dumnezău):

Am vazut filmul si e superb, deci primesti funda!

| Dumnezău a răspuns (pentru Iridinvest):

The Kite Runner sau Tess d'Urberville? Ambele carti sunt bune, desi cartea lui Hardy are carentele alea ce le vezi prin cartile scrise de femei si e putin cam searbada pe alocuri, dar Hosseini a creat ceva aproape imposibil de atins, ca perfectiune si traire in nici 300 de pagini.

| Iridinvest explică (pentru Dumnezău):

TESS... a fost superb filmul!

9 răspunsuri:
| Zoet a răspuns:

Eu acum citesc "Nunta in cer" de Mircea Eliade...si e o carte de dragoste! De asemenea îţi recomand cu mare drag şi Lorelei de Ionel Teodoreanu.

| Nastia a răspuns:

Engima Otiliei de G.Calinescu.
ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de c.Petrescu.
Maitreyi de Eliade.
Sarpele si Domnisoara Christina de eliade.
Baltagul de Sadoveanu.Hanu ancutei.
Dragostea in vremea holerei-garcia marquez.
Gargui-andrew davidson.
femeia nisipurilor-kobo abe

| Nastia a răspuns:

Devdas-Saratchandra Chattopadhyay
Padurea norvegiana, Iubita mea, Sputnik-Haruki murakami

| Issabela26 a răspuns:

Poti sa citesti si matreiy de m eliade e foarte frumoasahappy

| Isabella15951 a răspuns:

Maytrei

| Iridinvest explică (pentru Isabella15951):

Am citit dama cu camelii-cred ca am fost dependenta de cartea asta! acum citesc maytrei-e frumusica si asta!