| kuniish a întrebat:

Anul acesta intru in clasa a 8-a si tot anul acesta voi da si examenul de capacitate. Ideea e ca eu stau destul de prost la matematica deoarece pe langa ca nu am avut o profesoara buna, nu am prea invatat, dar mereu chiar si fara sa invat luam in teze note de 7 si 8.Insa in simulare am luat 4.60 deoarece sincera sa fiu nu mi-a prea pasat sa invat pentru aceasta simulare si nu m-am chinuit absolut deloc stiind ca nu se va trece. Acum eu as vrea sa intru la un liceu de bio-chimie de vreme ce imi plac chimia si biologia destul de mult, insa mi-e frica de matematica si am doua intrebari.
Pot sa recuperez anul acesta materia incat sa iau macar un 8 in examen la mate? Matematica de la bio-chimie e grea?

Mentionez ca am 10 la fiecare alta materie in afara de matematica

Răspuns Câştigător
| Vikaa a răspuns:

Mergi la meditatii si fi atenta si la scoala si lucreaza foarte foarte multe teste.
Matematica M2 de la stiinte nu e grea deloc, e chiar usoara, la trigonometrie trebuie sa fi atenta ca dupa prinzi miscarea, nu e grea deloc cea de a 9-a si a 10-a, stai sa vezi ce vine a 11-a si a 12-a, o sa ai nevoie de meditatii.
Pana atunci iti urez succes in noul an scolar si sa iei capacitatea cu note mari.

| lilith16 a răspuns (pentru Vikaa):

Nu ajuta neapărat meditaţiile, trebuiau facute din timp, un prieten a facut meditatii toata a 8 a si a luat 2.80 in examen

4 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Leaga-te de scaun si invata. Nu exista retete miraculoase. Munca, munca, munca, munca... sacrificii, sacrificii, sacrificii, sacrificii.

| lilith16 a răspuns:

Pff, stiu cum e, eu la examen si la simulare am avut nota mica desi am avut o profesoara ok, am avut noroc ca am avut la romana nota mare, poti sa faci doua lucruri: te pui in a 8 a sa o intelegi desi e prea tarziu si iti spun din experienţă sau inveti si tragi la romana sa iti salvezi nota la mate

| Denia0987 a răspuns:

Eu zic sa faci niște meditații si o sa recuperezi materia.