| paula10 a întrebat:

anul acesta trec clasa a11 a, iar dupa liceu mi-as dori sa studiez in strainatate, am tot cautat pe net imformatii despre diferite universitati din Europa si America si nu stiu ce sa aleg.
Puteti sa imi spuneti daca exista burse oferite de statul Roman pentru studii in America daca da cum poti sa iei si cate sunt disponibile? Sau pentru un stat din Europa, dar mai mult ma intereseaza America. In America cand poti sa aplici la facultate, ma refer la luna? Cand te anunta daca esti acceptat (tot luna). Si pentru bursa in ce luna aplici si cand este anuntat?
Cum este sa studiezi in alta tara? (Aceasta intrebare este pentru cei care au studiat) Vreau sa stiu toate detaliile. Cand incep cursurile in America sau Europa?

1 răspuns:
| SilviaDulcik a răspuns:

Am un prieten, are 22 de ani si studiaza in Olanda la facultatea de medicina.
El primeste bursa de ajutor social, sau ceva de acest gen.
Pentru a primi aceea bursa el trebuie sa :
1. Munceasca 40 de ore pe luna
2. Sa aibe medie mai mare de 7 pe an
Sper ca te ajuta informatia oferita. Multa bafta!