| TakotaKun a întrebat:

Buna, anul viitor dau examenul pentru liceu. Problema este ca imi e foarte frica.La romana nu am problema dar la matematica e groaza, mai ales la geometrie. Ce sa fac? Probabil ca multi veti spune "Pune-te si invata" dar sincer, nu mai am timp sa recuperez.
PS: Liceul la care vreau sa dau e Liceul De Informatica Iasi. Cheers!

5 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Trebuie să exersezi mai mult + meditații. Dacă nu exersezi nu ai cum să le înveți pe toate. Fă-ți un plan: 'azi voi lucra următorul tip de exerciții...' cauta ce nu înțelegi pe net, adauga probleme rezolvate şi reține logica de rezolvare. Geometria nu e imposibilă, dar ai nevoie de antrenament. Ai timp.

| danay72 a răspuns:

Nu te descuraja, mai ai un an la dispoziție, ai timp sa recuperezi. Fa meditații, asa vei avea mai multa incredere in tine. Dar nu te inspaimanta, examenul este pentru toți, deci nu înseamnă că nu vei reusi, nu da atat de greu încât să nu îl iei. Omul prevăzător vede nenorocirea și se ascunde, adică ia măsuri încă de pe acum și vei reusi.

| TakotaKun explică (pentru danay72):

Eu am spaima asta de la profa de mate ca zice ca da si din aia si din aia si tot asa, adica cam tot ce am facut pana acum ne-a spus ca va exista la examen

| danay72 a răspuns (pentru TakotaKun):

Probabil,dar nu vor fi subiecte ca de olimpiadă. Sunt subiecte atat pentru elevi eminenți, cât și pentru elevi mediocri, ca toți să ia examenul.

| Ara997 a răspuns:

Ooo, succes! e frumos la LIIS

uite un site bun care are si lectii si teste si probleme :
https://sorinborodi.ro/
si
https://sorinborodi.wordpress.com/......atematica/
intra pe geometrie si parcurge atent teoria apoi fa aplicatii. ai sa vezi ca vei face progrese.
pe cel de-al doilea link gasesti subiniecte de evaluare.
Bafta!
p.s. timp este, fa-ti program pe saptamani, pe zile, pe ore ce sa lucrezi, ia materia incepand cu cl 5-a, la rand, sa nu sari peste capitole.