| MaiaMorrgen a întrebat:

Bună, aș avea nevoie de ajutorul vostru. Sunt într-o relație de 4 ani iar de când sunt cu acest băiat a "greșit" sa zic asa de trei ori. 1. Când eram la începutul relației la ieșit cu niște prieteni la o pensiune câteva zile. Printre persoanele cu care era acolo se numără și o fată cu care el ieșise și avuse mai multe tentative de relație în trecut. În primul rând nu mi-a scris zilele alea, nu știam aproape nimic de el iar când îl sunam sau îi scriam eu îmi răspundea foarte greu sau nu putea să vorbească. La început m-a deranjat puțin dar am înțeles și am zis să îl las să se distreze cu prietenii. Când a ajuns acasă era plin de semne pe gât. Mi-a spus ca i le făcuse un prieten pentru că se jucau un joc și a fost provocat dar evident că nu l-am crezut și am știut clar că semnele alea sunt făcute de fata cu care el ieșise înainte de mine. La momentul respectiv l-am iertat fără a fi nevoie să îmi explice și fără ca el să își dea seama că eu de fapt știu despre acea față. Nu știu, ceva din mine nu mă lăsa să mă despart de el. Evident că peste câteva luni s-a scăpat și mi-a spus că de fapt semnele nu sunt făcute de prietenul lui dar m-a asigurat ca cică nu s-a întâmplat nimic între el și acea fata. 2 pe când aveam un an și șase luni am găsit la el în telefon o conversație cu un prieten al lui în care iubitul meu se sfătuia cu acel tip dacă să se desparta sau nu de mine pentru o fată cu care vorbea de trei luni. Pe când eu am găsit mesajele el și fata aia nu mai vorbeau sau cel puțin așa mi-a spus mie. De când i-am spus ma ruga sa nu ma despart de el și tot spunea că el nu s-a văzut niciodată față în față cu acea fată deși din printurile de la mesajele lor reieșea altceva. Tot în conversația cu acel băiat am aflat că de fapt el a vrut să meargă de mai multe ori la fata care i-a făcut semnele pe gât doar că nu avea cu ce să ajungă la ea. După o lunga perioada cu stări de anxietate și nesiguranță i-am cerut iubitului meu o pauză de o săptămână în care să fiu doar eu cu mine și să îmi pun gândurile în ordine. Mi-a spus că acceptă dar evident că nu așa a fost. Mă tot suna și îmi tot scria deși i-am spus să nu o faca și vorbeam seara pe cameră spunându-mi cât de prost se simte el și cât de mult regreta. După o săptămână de așa zisă pauză ne-am văzut, eu nu eram bine dar totuși am continuat relația cu el. 3 După o perioadă în care lucrurile s-au calmat și totul părea bine între noi (pe lângă faptul că el îmi tot spunea că acea săptămână care se presupune că ar fi trebuit să fie o pauză a fost mult mai grea pentru el decât pentru mine) am găsit din nou la el în telefon un număr salvat fără nume dar cu care avea apeluri foarte lungi. După ce m-am comportat ca o nebuna și am aflat al cui este numărul mi-am dat seama că de fapt nu era doar o simplă conversație cu un simplu om. Numărul ala a fost salvat cu un motiv. Fusese vorba din păcate despre o altă fată, fată care îl plăcea pe el și încă îl place, fată de care el a spus să nu îmi fac griji, fată despre care stiam că, cândva va fi în viața lui sau poate chiar în a noastră încă de când am văzut cum o privește la o petrecere am știut că este atras de ea sau că ceva vrea de la ea și sincer este foarte greu să vezi asta, să simți că omul de lângă tine este "captivat" de altcineva și tu sa nu ai puterea sa faci nimic iar mai apoi el să își calce propriul cuvânt făcând exact opusul la ceea ce ți-a promis doar pentru faptul că nu ești suficient de bună. De fiecare dată când l-am rugat să-mi spună ce au vorbit spunea că nu știe și ca nu își aduce aminte dar el vorbise cu ea înainte cu 2 zile ca eu sa aflu. Imi tot spunea ca faptul că nu își aduce aminte ce a vorbit cu ea înseamnă că, conversația aia nu a însemnat nimic și ca a fost foarte plictisitoare. Mi-a mai spus ca ea l-a sunat dar fiecare apel era inițiat de el. Ei bine, am nevoie de un sfat, de o critică, de orice. Când vine vorba despre greșelile sale eu le spun "înșelat" dar el nu le considera așa. Sunt eu nebună sau chiar este înșelat? Ceva nu mă lasă să mă despart de el. Ce ați face in locul meu? Aștept și accept orice.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bă știu că e greu să te desparți mai ales la așa durată și probabil sunteți și mici, e prima experiență de genu și etc. da crede-mă că ăsta e o scârbă de om și nu înțeleg cum mai poți sta cu el. când ești mică ești naivă și ierți multe, și ăștia îs proști și nu prea știu cum să se poarte și ce înseamnă să fii fidel, da tu deja ești luată de fraieră, scuză-mă că-ți zic. în momentu în care ăla stă și zice „m-aș despărți de ea pentru asta" e deja un mare PA! nu contează că mai vorbește sau nu cu aia, nu e normal să accepți bătaia asta de joc. a 3-a chestie nici n-am mai citit-o că deja m-am scârbit la primele 2.
asta nu e relație, e bătaie de joc.
dar faci ce vrei.

| Andreeush a răspuns:

Nu contează câți ani aveți de relație, dacă omul continuă să te înșele cu alte fete atunci e clar că nu te merită.

| Nemessys a răspuns:

Știi ce te tine lângă el? Atașamentul.

Acum ce ai de gând sa faci? Evident ca nimic deoarece ești dependenta de el.
Tipul ala te prostește fix cum are el chef se distrează și te minte cu cea mai mare nesimțire deoarece știe ca tu ești credula.

| GoldenZenith a răspuns:

Draga mea, băiatul ăsta profită de tine si de bunătatea ta. Un om de genul, niciodată nu o sa fie statornic si nu o sa ti ramana fidel. Investești sentimente si timp in cineva care nu merita nici macar un leu de la tine. Nu te mai lasa manipulată de *parerile* lui de rau si de rugămintile lui. În atâția ani de zile putea sa iti demonstreze clar ca te merita si ca el se implica in ceea ce aveti voi. O relatie nu este unilaterală, în care unul se duce si face ce vrea, se joacă putin cu sentimentele celuilalt si dupa vine la el ca si cum n a făcut nimic gresit. Da, este înșelat ce a făcut el. Da, este total gresit sa rămâi cu o asemenea persoana cand exista atâția oameni care sa te iubească asa cum meriți. Ce te face sa rămâi cu el? Esti cumva masochistă? Durerea pe care ti o provoacă el e ceva bun pentru tine? O relatie este cu totul altceva decât ceea ce aveti voi doi. Meriți mult mai mult, nu te rezuma la nimicuri. Cum sa stai cu asemenea om? Ai tu certitudinea ca o sa se oprească? Iti zic eu ca nu. Celor care le place sa meargă din floare in floare, o sa faca asta cam mereu. Rupe orice legătură cu el. E mai bine sa te simti rau o lună după despărțire decât să iti mai pierzi ani din viata, pe care nimeni nu ti i da inapoi, alături de gunoiul ala.

| Denisa0954 a răspuns:

Stiu ce inseamna o relatie de 4 ani si ma gandesc cat de greu mi-ar fi mie sa ma despart de iubitul meu daca ar fi sa se întâmple ceva.
Eu nu îți voi zice ce sa faci, ia o doar ca pe un sfat. Băiatul ăsta nu te merita. Nu crezi ca in 4 ani isi dădea seama ca greșește si nu mai continuă cu alte si alte greseli? Stiu ca il iubesti, dar cum poti accepta ca el sa vorbeasca cu alte fete ore in sir la telefon? Normal ca este înșelat. Nu trebuie sa ajungi la relații sexuale cu alta persoana ca sa se cheme înșelat.
Gândește te ce viitor vei avea faca el va continua asa. Nu stiu cati ani ai, dar la orice varsta viata merge inainte. Momentan viata ta nu este legata de cei 4 ani de relație.
Dacă ai avut puterea sa treci peste si sa il ierți pana acum inseamna ca îl iubești cu adevărat, dar el? Tu i ai demonstrat, dar el tie?
Dacă te ai împăcat cu ideea ca a facut acele greseli si nu te macină trecutul si totusi vrei sa încerci să ai un viitor cu el, mai da i o ultima sansa, iar la următorul impas ai curajul sa spui stop. Dacă vă alege sa te mintă iar sau sa te joace pe la spate iar, e pierderea lui pentru ca mai devreme sau mai tarziu adevarul se va afla.
Ia ti inima in dinti si fii puternică și ia cea mai bună decizie ca sa ti fie tie bine mai tarziu. Dacă alegi să te desparți de el fii sigura ca o sa suferi, dar mai bine suferi acum După el o luna, două, trei decât o viață întreagă.
Gândește te cat de bine iti va fi cu un alt băiat care chiar de va aprecia si te va iubi asa cum meriți si cum el nu a facut o. Pentru fiecare persoana exista o alta persoana care va vi numai si numai pentru ea. Dacă nu e el, cu siguranță este altcineva. In 4 ani ti ai fi dat seama daca el e, si cred ca ai inteles aluzia.
Mai departe tu decizi, este viata ta, nu ti o decide nimeni altcineva, dar câteodată e bine sa te gândesti numai la tine si la binele tau, atunci când ai facut asta prea mult pentru altii.
Dacă reușești să l ierți si acum, e bine, dar dacă simți că vor rămâne remușcări, renunta, pentru ca vei sta mereu sa te gândesti la acele lucruri iar relația nu va avea cum sa meargă intr o direcție bună. Ai grija de tine!

| Peachdelight a răspuns:

Draga mea și tu ai stat 4 ani lângă asta?
Doamne și ferește! La mine daca făcea așa ceva, de prima data zbura pe geam. Am îndurat și eu multe dar acum chiar sa își bată așa joc pe fata da-o naibii de treaba.
Cică el nu considera înșelat, dar ce le considera?
Ai greșit de prima data când l-ai iertat și i-ai permis sa facă lucrul asta in continuare, dar din păcate știu cât de mult te prosteste dragostea și speri ca s-a întâmplat o data și sigur nu o mai face, sigur se schimba. Sa îți spun un lucru care l-am trăit pe pielea mea, un om niciodată nu se va schimba! Daca a făcut o data, face si a doua oară si a treia oară si situațiile apar din ce in ce mai nasoale si mai grave!
Te rog din suflet știu ca îți e greu dar sunt 4 ANI! 4 ani care nu te vor duce nicăieri! Ai doar timp pierdut pentru ca el deja se simte atras de altcineva, clar. nu ai cum oricât ai incerca nu poți sa suporti lucrurile astea o viața întreaga.
Nu îți mai distruge viața și tinerețea lângă un astfel de om. Mai târziu vei regreta ca ai rămas atâta timp lângă el.
Lasă-l sa vorbească cu cine vrea, omul asta are nu are respect fata de tine, fata de relația voastră.
S-a simțit nasol când ati făcut pauza, ce sa îți povestesc, nu a mai avut "fraiera"după fundul lui.
Încă o data te rog, traiesteti viața lângă un om care sa se comporte cu tine ca și cu o prințesa. El singur o sa regrete toată suferința care ți-a provocat-o.

| DeliaRenatta a răspuns:

Dumnezeule mareee, iubita mea, nu te merita! Dacă îmi făcea al meu așa ceva pfffaii de capu meu, Eu am stat suparata pe el 2 saptamani Pt ca i-a răspuns uneia cu "Mersi, te pup FRUMOASO" am accentuat frumoaso Pt ca nu cred ca era necesar SA I FACĂ ȘI UN COMPLIMENT,big grin pfai de capu meu, am stat suparata 2 săptămâni pe el saracu și acum după ce au trecut 2 luni de zile încă ii mai zic "hai du-te la X ca e frumoasa " rolling on the floor)))) Însă i-am trecut peste asta fiindcă mi-a plăcut ENORM de mult faptul ca nu a ascuns de mine, nu a șters mesajul, m-a lăsat sa văd și chiar mi-a zis, da Ba uite eu recunosc, o consider frumoasa, ce e frumos e frumos, știu sa apreciez frumusetea unei fete însă nu ma atrage, niciodată nu as putea sa ma simt atras de altcineva din moment ce te am pe tine și ești tot ce îmi doresc, atunci m-am supărat dar acum stau și ma gândesc ca a fost chiar dulce big grin În primul rând, atunci când ai o relație așa lunga, nu știu, zic și eu ca ar trebui sa fie și el mai stabil, responsabil, hotărât, matur sa știe ce își dorește Adica bai nene o am pe fata asta ce mai caut cu altele când eu am acasă una care face cât toate, care mi-a iertat atâtea și a rămas lângă mine, nu multe ar face asta și te asigur eu ca nu mai găsește ca tine sa i suporte atâtea. Hai ca atunci cu aia la pensiune mai merge, ca poate a vrut doar sa și facă treaba cu ea rolling on the floor, dar, pe bune, sa se gândească sa te lase pe tine Pt nu stiu cine și sa vorbească la telefon cu alte fete ORE ÎNTREGI... pai aici deja intervin sentimente, n-ai cum sa vorbești atât cu cineva fără sa îl/o placi, ce naiba poți vorbi atâtea ore cand tu ai relație de 4 ani. Și atunci, de prima data când a greșit cu aia, atitudinea corecta a unui BARBAT ADEVĂRAT care te iubește ar fi următoarea : vine el singur la tine și îți spune " uite, iubirea mea / frumoasa mea, / ( cum îți spune el tie, important e sa bage și d-astea calde laughing ) am greșit, uite ce am făcut, te rog frumos sa ma ierți ", înțelegi? Un bărbat adevărat este ASUMAT și sincer. In al doilea Rând cum poți sa intrebi " sunt eu nebuna sau chiar este înșelat? "? rolling on the floor)) A vorbit la telefon cu alte fete atâtea ore și chiar mai grav; se gândea sa te lase pe tine Pt alta, A făcut și sex cu alta, o sorbea din priviri pe alta in fața ta, le-a făcut pe toate iar tu intrebi dacă chiar este înșelat laughing ce ar mai trebui sa facă sa-ți dai seama ca e înșelat?rolling on the floor Faptele astea eu consider ca înseamnă ÎNȘELAT. Înșelatul este atunci când face lucruri pe ascuns de tine. Eu una mai degrabă consider ca aceste fapte cum ar fi vorbitul pe ascuns, este înșelat, decât relațiile sexuale. Consider ca bărbații sunt bărbați, nu se satura niciodată și dacă se duce cu alta odată doar Pt a-și face treaba cu ea, îți spune chestia asta și îți recunoaște ca a greșit, atunci e altceva, atâta timp cât nu sunt implicate și sentimente / atracție. In al treilea rând, tu ce doamne iartă ma faci când el vorbește ore in șir la telefon cu altele? Ca eu cu al meu vorbim non stop nu are Timp nici sa respire, dar sa vorbească cu alta rolling on the floor pai noi de exemplu dacă ne vedem intr-o zi, sa zicem ca ma duc la el și stau 3-4-5-6 ore cât naiba stau, când ma duc acasă, cum ajung ii dau mesaj, el intra pe Conversație și îmi Răspunde imediat, sta acolo și nu iese, dacă are ceva de făcut îmi spune, vezi ca fac aia sau nu stiu ce, apoi după ce terminam dacă avem de făcut ceva, când ne punem in pat ne sunam și vorbim pe camera sau la telefon PANA ADORMIM ne trezim a doua zi unul cu altul la tlflaughing când sa aiba timp sa vorbească sau sa se duca cu alta? Dacă se duce afara îmi da poze ca e cu băieți, îmi face filmări sau ma suna pe video sa mi arate cu cine e, fără sa-i cer eu, îmi zice " uite sa nu zici ca te mint sau sa nu Crezi ca sunt cu fete ca tu ești o nebuna geloasa si te iubesc enorm "rolling on the floor) fix așa mi-a zis. Orice face, trebuie sa știi si trebuie sa vorbiti mai mult, nu zic sa vorbiți non stop dar sa fiți mai apropiați, eu cu al meu suntem si cei mai buni prieteni, si iubiți, câteodată mai suntem si psihologul unul altuia rolling on the floor) Eu zic așa : Pune mâna pe el și cumintește-l, zic totuși sa nu renunți dacă ești cu el de atâta timp ca e foare greu și dureros după, încearcă sa salvezi dacă se mai poate, dacă nu sa fie sănătos big grin când am citit ce ai scris mi-am adus aminte de mine și primul meu iubit, la liceu, își bătea ăla joc de mine in ultimul hal rolling on the floor)) eram marioneta lui, el se pupa cu altele prin liceu, se ducea in baie cu ele și eu plângeam ca proasta in clasa când îmi ziceau colegii rolling on the floor))) atunci sufeream enorm și acum mor de ras când îmi aduc aminte. Gândește te ca și eu am trecut prin asta, și eram chiar foarte mică, 14-15 ani, sufeream enorm și uite ca acum sunt bine, nu mai am niciun resentiment când ma gândesc la ăla, nici dor, nimic, zero, nada rolling on the floor) am suferit 2 ani după ăla ( ca sa îți dai seama cât de greu a fost Pt mine, 2 ani eu nu am putu sa am pe altcineva ) si uite ca după el mi-am găsit fericirea, am dat de un baiat care ma tratează ca pe o prințesa și care ma merita cu adevărat, o dragoste ca in povesti happy Nu are rost și nu mai are nici un farmec sa stai sa suferi Pt cineva care nu te merita. Iubirea e frumoasa, e magica, sau cel puțin așa ar trebui sa se simtă, iubirea ar trebui sa te facă fericita, sa te facă sa simți ca plutești, ce iubire e aia in care tu suferi și el te Înșeală? In niciun caz nu e iubire, Pt ca iubirea e reciproca, in cazu tau cred ca doar tu iubești. Persoana iubita ar trebui sa te iubească așa de mult încât sa nu te lase sa adormi suparata sau plângând, sa facă tot posibilul sa fii fericita, sa distrugă pe oricine și orice te face sa verși o lacrima, iar tu crezi ca el te iubește făcând exact opusul?