| Claudia_Alexandra_1997 a întrebat:

Buna,as avea nevoie de un sfat.Am un prieten de 8 ani mai mare decat mine,de foarte multe ori ne certam,si din cate am observat el chiar nu si-ar dori o relatie pentru o viata cu mine pentru ca de obicei,la nervi,imi spune"odata si odata trebuie sa terminam,ca doar nu ne-om casatori".Eu il iubesc mult, din cate am inteles si el are aceleiasi sentimente, deja suntem de un an si ceva...Stiu ca ar trebui sa ne despartim,asta ar fi bine,dar nu stiu cum sa spun stop.Mi-e frica de ce va urma, ca voi fi singura, ca il voi pierde pentru totdeauna...Nu as sti cum sa suport eu insumi despartirea. Apoi nu stiu de ce se comporta el asa cu mine,cand ne certam de fiecare data,chiar daca el e vinovatul, trebuie sa-l impac eu, cauta mereu nod in papura sa ne despartim desi spune ca ma iubeste.Chiar mi-a devenit un foarte bun prieten, pentru ca a avut grija de mine si mi-a spus ca o sa aiba intotdeauna.Desi ar trebui sa spun 'stop' mi-e frica, eu sunt genul de persoana mai singuratica, timida, si el imi era singurul prieten.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred si eu ca nu tine ce naiba. daca ai 17 el are 25. el mai are 5 ani si ar trebui sa se gandesca si el la familie ceva ca dor nu o face copil la 40 de ani. si tu? 22 in floarea varstei, nu cred ca ti-ar conveni cum iesi din facultate sa stai in bucatarie. trebuia sa va ganditi inainte, dar asa e cand organele genitale fac gandirea in locul vostru (mai mult la el ma refer, cica el e "maturul")

| Claudia_Alexandra_1997 explică (pentru anonim_4396):

Si cum poti sa spui stop? Eu il iubesc foarte mult, m am atasat de el, si cumva mi am imaginat viitorul alaturi de el.el isi doreste sa si faca o casa, cumva sa se aseze, eu o cariera si o familie frumoasa.Mi e asa greu sa renunt la acel vis

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudia_Alexandra_1997):

Pai din ce am inteles el deja a dat inceputu " dor nu o sa fim mereu impreuna". deschizi subiectu asa, si ii spui ce ti-am zis eu. Oricum, nu e ca nu s-a gandit si el de atatea ori la chestia asta, e o diferenta mare de ani. daca aveati tu 32 si el 40 mai ziceam, fiecare erati pe picioarele voastre, ati trait cat de cat viata, ar fi fost timp perfect pentru o familie, dar asa esti prea mica pentru el.
Alege alta data unu mai apropiat la varsta.

| Claudia_Alexandra_1997 explică (pentru anonim_4396):

Imi placea el ca si om,si pana atucni credeam ca sunt matura, stiu ce mi doresc de la viata, imi doresc sa termin cu bine liceul, sa fac facultatea, sa devin profesoara, sa am o cariera, si o familie..imi imaginam viata alaturi de el pana acum cand mi-a spus acest lucru.Si ma enerveaza ca i-am zis la inceput ce imi doresc, si acum nu stiu.Imi stie toate gandurile,visele, visurile, el m-a invatat multe si acum mi-e si jena sa-l intreb despre viitor, el ma crede imatura, la inceput i-a zis ca o sa ma creasca el, acum off..nu inteleg ce e cu comportametul lui, cu vorbele alea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudia_Alexandra_1997):

Chestia asta e si la mine. nu stiu cum fac altii dar eu zbor din floare in floare sa ii zic to de mine, nu m-as simti bine. cred ca de aia majoritatea cuplurilor din ziua de azi nu exista "convorbirea" intre ei. asta e, cum i-ai zis lui asta asa o sa mai zici si la urmatorii pana gasesti pe cel potrivit. inca esti la varsta cand relatii nu se formeaza pentru eternintate, mai ai de mers prin viata. iti dai seama ca te crede imatura, tu inca esti in liceu si el munceste de cativa ani, e pe paniea lui, tu inca la parintii, diferenta mare.
de aia si trebuie sa gasesti ceva pe langa tine. ai grija urmatoru sa nu fie cu 10 ani mai mare laughing

| Claudia_Alexandra_1997 explică (pentru anonim_4396):

Am pus ochii pe unul de 35 de ani laughing stii diferenta de varsta intre parintii mei era de 9 ani..si nalaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudia_Alexandra_1997):

laughing. atunci era o diferenta, lumea era mai matura. in ziua de azi astia mici stiu doar sa tina in mana tableta sau telelfonu mai inteligent ca ei si sa stea toata ziua pe facebook, nu stiu nici macar sa aprinda aragazu... mare diferenta intre generatii.

8 răspunsuri:
| Fanu23 a răspuns:

Diferenta 8 ani, el nu te vreawinking

| Electro622 a răspuns:

Destul de complicata treaba..sti,mai intai trebuie o iei logic:
Te gandesti ce l-ar putea determina sa isi schimbe brusc comportamenul si sa fie rece cu tine. daca ar fi sa ma gandesc la cateva variante,ar fi ca ori s-a plictisit de relatie ori e cu alta fata si nu iti spune (suna dur,dar orice e posibil),si crede-ma daca el chiar intampina unul din aceste motive,ii faci o mare favoare daca te desparti de el happy, dar totusi daca tot ai o teama aparte si nu poti scapa de ea, trebuie sa ii spui stop intr-un mod prietenesc si civilizat, nu ceva de genul:nu mai suntem impreuna, ne despartim si pa..trebuie sa ii enumeri pe rand toate motivele pentru care ar trebui sa se intample astea si ca ar trebui sa luati o pauza...Si dupa un timp daca chiar ti neaparat,puteti fi impreuna iar happy,dar numai pentru faptul ca a spus ca pana la urma va veti desparti arata ca e putin plictisit si ca nu are multe pretentii de la relatie,iar la faza cu protejatul,e ok, dar pana la urma, si pe o amica o poti proteja daca ti la ea, deci nu e musai sa formati un cuplu happy Sper ca te-am ajutat, si pentru inceput eu zic ca trebuie sa o iei usor iar lucrurile se vor rezolva de la sine! Succes.