| anonim_4396 a întrebat:

as avea si eu nevoie de un sfat URGENT!
. Noi stam la casa la vila si eu am si o sora mai mica.Problema este ca cu sora mea trebuie sa stea cineva si aceea este bunicamea(soacra ei). Odata ce vine si sta cu sora mea vine si mai face curatenie si prin casa sau isi gaseseste de treaba prin gradina si se baga prea mult in viata noastra si maicamea deja incepe sa nu mai suporte si inghite tot si la un momentat dat cade in despresii care dureaza cate o saptamana si atunci are treaba cu alcoolul si nu ai ce discuta cu ea in momentele acelea.Deja este a 4-a oara cand o vad ca incepe deja sa cedeze si nu vreau sa mai ajunga pana la alcool, in aceste momente ea se satura sa tot ii spuna soacrasa ceva si nu te poti intelege cu ea ii spui ceva nu raspunde daca deja ceva nu ii convine ii dau lacrimile ameninta ca pleaca de tot si ne lasa etc.Si va dati seama ca nu imi poca bine deloc si incep si eu sa ma satur de tot, acum cel putin fierb de nervi.Si problema este ca acum deja o vad ca incepe sa devina oarecum pasiva si sa nu ii mai pese si nu vreau sa cada iar in despresie plus ca peste 3 zile vile prietenul meu sa ii cunaosca pe parintii mei si nu vreau sa o prinda pe maicamea in depresie si nu pot amana data de venire a prietenului meu pentru ca el vine acum sa vorbeasca cu ai mei sa ma lase sa ma duc cu el la munte maicamea ma lasa si vina sa vorbeasca cu ei sa vada cu cine ma duc sa il cunoasca etc si vreau sa fie si mama treaza daca pot spune asa.momentan chiar nu stiu ce sa fac cum sa o opresc sa nu cada mai tare in depresie si ce sa fac de acum. Am incercat sa le dam de inteles socrilor sa nu mai stea pe capul nostru dar ne dispera nu inteleg pur si simplu ei se considera ca la ei acasa si ii mai face si observatie lui maicamea ca vezi draga nu faci bine sau vezi doamne ca nu stii sa faci nu stiu ce. O inteleg pe maicamea ca s-a saturat si cade in depresii dar ce pot face sa nu mai cada in despresii. Ea cade in despresii si apoi se refugiaza in alcool si nu o mai intereseaza de nimic.Eu una cand o vad ma si sperie dar imi creeaza si o stare ciudata mi-e rusine asa cu ea.intrebarea mea este

Ce pot face sa plece socrii?(cu vorba buna nu inteleg)
Ce pot face ca maicamea sa nu mai cada in despresii?
Ce pot face ca maicamea sa nu se mai refugieze in alcool? ca incep sa nu mai suport plus ca vine si prietenul meu sa ii cunoasca peste 3 zile:-(( va rog frumos

2 răspunsuri:
| PixaGixa a răspuns:

Te inteleg...si mama mea a avut accelasi problema, am o intrebare? tatal tau ce spune despre asta? adica nu ia nici o masura?

Ar trebui sa le spui bunicilor tai ca nu mai suportati ca cineva sa si sa iti faca ordine prin viata ta...

Vorbeste cu mama ta... explica-i ceea ce simti tu, poate asa o convingi sa nu mai bea...

succes si sper ca te-am ajutata

fundita?

| alynutzzza a răspuns:

Mai incearca cu vb buna iar daca nu-s de inteles ameninta i ca daca nu vor pleca vei depune plangere la politie pentru tulburarea linistii si intelegerii din fam. vb cu ea, fi alaturi de ea, ajut o cu ce are nevoie.ca mama ta sa nu mai bea, mergi tu la un medic si intreaba cam ce ai putea face, pentru ca nu stiu cam cum si cat bea mama ta, iar cu prietenul tau, stai cu el singura si explica i ca eu ncred ca ar intelege.