| Andrei4k33 a întrebat:

As avea si eu o problemă si nu prea stiu cum sa o tratez. Am 16 ani si sunt împreună cu o fata de aproape un an și jumătate, ea are 18 ani. Relația noastră a fost una foarte frumoasă, petrecand foarte mult timp împreună și fiind super apropiați probabil si din lipsa altor persoane in jurul nostru, amândoi nu eram genul de oameni care sa iesim des in grup, amândoi nu prea aveam așa mulți prieteni, unul sau 2 maxim. În mare parte am fost doar noi doi și totul a decurs foarte frumos, mereu ne spuneam vorbe dulci, mesaje frumoase, vorbeam si cam toata ziua pe mesaje, adică aproape toată ziua eram cu telefonul în mână la început. Cu timpul eu am devenit puțin mai dezinteresat, dar nu de ea, sentimentele nu s-au schimbat deloc, însă nu mai scriam așa mult pe mesaje, răspundeam tot după jumătate de oră, imi făceam altceva de lucru, parcă cuvintele dulci si mesaje frumoase s-au tot rărit, ieșirile nu mai erau atât de multe deoarece eu stau la 45 de minute de orașul ei si de multe ori aveam ori de învățat ori treabă pe acasă pentru ca locuiesc la casa comparativ cu ea care sta la bloc, ea mereu dorea să ieșim după ore ca la inceput, mie parcă îmi era din ce in ce mai scârbă să stau 2 ore după școală și să aștept autobuz sa ajung la 8 seara acasă obosit mort nefiind bun de nimic, oarecum ne-am distanțat însă doar fizic puțin, sentimental eu o iubesc enorm de mult, însă uneori nu o arăt sau nu mai stiu cum sa gasesc motivare sa o arăt. Ma simt tot mai moleșit, leneș, uneori as prefera in weekend după o sapt grea sa stau acasa in pat decât să ies cu ea, ma simt asa, plus ca de asta ulterior eu mi-am mai facut câțiva prieteni băieți cu care mai ieșeam prin club la partyuri, nu des, cam la 3 săptămâni așa însă uneori parcă îmi doream să nu fie si ea acolo, poate ca din cauza ca noi eram doar băieți, prietenii ma influențau mult si ziceau sa nu o iau ca sa ma pot distra eventual sa mai vb si cu alte fete, în realitate nu vb, adică vorbeam da nu la modul ăla, niciodată nu am înșelat-o însă ma simteam bine in club si fara ea, când la începutul relației susțineam ca nu imi place sa merg fara ea. Sincer s-au schimbat multe si as dori un sfat, ceva sa ma ajute sa nu imi pierd relația, eu chiar o iubesc, ce ar trebui să fac, oare nu-mi ascult bine inima? Ce este de facut analizând toată situația așa? Mulțumesc mult

Răspuns Apreciat de Editori
| SiA31 a răspuns:

E normal să te simți copleșit. La început, totul e roz și frumos și e normal să vă doriți să stați cât mai mult timp împreună.
Din păcate. Nu e sănătos pentru o relație. O relație are nevoie de DOR. Are nevoie să vă simțiți lipsa unul celuilalt, astfel încât să vă bucurați mai mult de momentele în care stați împreună.
Sunteți tineri. Sunteți amândoi la vârsta la care abia începeți să vă faceți prieteni. să ieșiți. să vedeți locuri noi.
E normal să simțiți nevoia să petreceți timp și în compania altcuiva. Faptul că v-ați sufocat unul pe altul. a provocat distanțierea creată.
Precizez de asemenea că. ea fiind mai mare decât tine, poate va dori să urmeze o facultate. Femeile sunt în general mai vulnerabile dacă se simt singure. Asta concretizează ideea că. dacă nu faci ceva să salvezi relația asta. O vei pierde. Întâi relația, apoi fata.
Ca sfat, îți pot recomanda că, într-o relație, problemele se rezolvă prin comunicare. Dar o comunicare sinceră. Nu la telefon, nu pe messenger, ci față în față, privind unul în ochii celuilalt.
În care să îi explici cum stă situația. În care să îi explici cât de mult o iubești și faptul că nu vrei să o pierzi, dar în același timp, că ai nevoie și de timp doar pentru tine.
Încurajeaz-o să își facă prietene happy. să iasă mai mult cu fetele...
Problema la voi e că. până acum, ați depins enorm unul de altul. Acum. tu ai ieșit din așa numitele mreje ale iubirii, pe când ea, nu are pe nimeni. Implicit, încă depinde de tine.
Încearcă să discuți cu ea. să stabiliți niște lucruri de comun acord. Și să vă salvați relația.
Mai răruț, că-i mai drăguț! ^-^

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil simți nevoia să mai aveți fiecare și viața lui, să nu te simți obligat s-o iei mereu unde mergi. încearcă o dată să mergi doar cu băieții și o dată s-o iei și pe ea și vezi cum e

| Violleta2022 a răspuns:

Este mult prea mare si prea matura pentru tine!
Da-i pace, sa-si gaseasca pe cineva de varsta ei sau mai mare, iar tu, mai zburda un pic cu baietii, ca ai avea nevoie de ceva timp liber, sa te bucuri de adolescenta, cat mai poti.

| Sofer a răspuns:

Cel mai simplu incercati sa va vedeti o data pe saptamana.

| Nemessys a răspuns:

Cred ca in primul rand ea trebuie sa inteleaga situatia ta actuala. Faptul ca depui mult efort, care bineinteles te oboseste si simti nevoia de odihna. Ea posibil sa nu te inteleaga deoarece nu depune atata efort cat depui tu, pentru a va vedea si mai ales dupa programul de la scoala.
Ii poti spune frumos intr-un mesaj, sau chiar fata in fata ca este alt impact, ca esti foarte obosit, ca se intampla multe in viata ta si ai multe de facut, la scoala, acasa + drumul pe care trebuie sa-l parcurci si ca te simti obosit. Ii poti spune ca in cazul in care uneori mai pari obosit, sa nu creada ca nu ai chef de ea si ca nu o mai iubesti. Iar daca intelege, e super. Fiecare ne dorim de la partenerul nostru foarte multa atentie, dar in universul lui nu exista doar scoala/job-ul si noi. Nu. mai este familia, mai sunt prietenii, mai este hobby-ul, casa + alte responsabilitati care apar cu timpul. Dragut ar fi din partea ei daca ar veni si ea la tine, daca tot vrea sa va vedeti asa des.
Orice relatii necesita efort si sacrificii pe care amandoi trebuie sa le faceti. Sunt convins ca si ea are lucruri de facut pentru scoala, sau poate mai vrea sa fie singura, sau sa se mai uite la un serial. nu stiu, dar sigur isi poate petrece timpul cumva cand nu esti tu langa ea sau nu puteti vorbi la telefon. Ea ar trebui sa te inteleaga si tu ar trebui sa faci tot posibililul sa va intalniti cat mai des, IN LIMITA PUTERILOR TALE. In rest, nu te raci fata de ea, mai trimite-i din cand in cand un mesaj ceva mai lung spunandu-i cat de mult o iubesti si ca nu vrei sa o pierzi. Din cand in cand, chiar daca ai treaba si cand te duci la baie, ia telefonul cu tine si scrie-i atunci un,, hei ce faci? esti bine". Conteaza foarte mult. Orice fata se bucura de o secunda de atentie. E mai bine asa decat sa nu-i scrii ore intregi.

| ancaval a răspuns:

Așa stă treaba cu iubirea. La început e perfect. După ce v-ați acomodat unul cu altul, s-au și răcit lucrurile. Viitorul vostru NU mai depinde acum de iubire, de ce depinde? De răbdarea voastră. Sunteți dispuși să continuați? Asta-i nimic față de necazurile care o să vină cândva în viața voastră, și a tuturor, evident.
Deci era de așteptat să vă distanțați. E o provocare asta. Se termină aici? Sau se trage tare pentru ceva ce NU are garanție? Pentru că nu știi viitorul și ce o mai fii.

Hai, încă sunteți mici, fă-ți timp și pentru ea, scrie-i mai des, caut-o, ieșiți undeva la pădure, să fiți doar voi doi și mai târziu vedeți voi ce faceți. Dar dacă vă potriviți din mai multe puncte de vedere, eu zic să continuați relația, dar cu mai multă implicare.

| Ioana184 a răspuns:

Băgați mințile în cap,,cat crezi că o să mai stea cu tine daca tu ești așa,,e femeie,, are nevoie să audă și ea o vorbă bună, mai dulce,, să vadă că te implici in relația asta, tu te ai schimbat mult și ea poate crede că tu te ai schimbat așa din cauza unei alte fete,, și eu sunt într-o relație de 1 an și 4 luni,dar la noi nu s-a întâmplat. asta,,și iubitul meu învață,și mai are probleme,dar niciodată nu mi-a făcut așa,și oricât de obosit sau nervos stresat etc,se implică mult în relația noastră, zic să luați o pauza de câteva zile, e posibil ca sentimentele tale să nu mai fie așa de intense,și nu îți dai seama dar când te porți așa,o rănești,inima unei femei e foarte sensibila, dacă ți se face dor după acea pauza,( nu foarte lunga )zic sa îți bagi mințile în cap și să te porți normal,cu ea,,cum ai obișnuit o,,ești bărbat până la urmă, daca o iubești, ești acolo pentru ea, daca o iubești cu adevărat,, mai răruț cu clubul și vorbitul cu alte fete,, crezi că ea nu vede? Crezi că nu știe? Sa fim serioși,, femeile nu sunt proaste și chiar riști să ți o fure unu

| Movalor a răspuns:

Poate nu ești pregătit să ai o relatie. O relatie presupune si sacrificii. Dar inteleg ce spui. Uneori pur si simplu ai nevoie de ceva timp singur si de o pauză de la lume ( chiar de la iubita ta). Dar in loc sa te distantiezi eu zic sa ii spui sincer cum te simti (sinceritatea și comunicare e importanta într-o relatie), sa nu mai vorbesti prea des cu alte fete (iubita ta ar putea intelege gresit sau tu s-ar putea sa iti placa accidental de o altă fata), sa va faceti un plan cand sa va întâlniți si cand sa nu (acum sunteti si voi oameni) si sa te gândești sincer dacă te vezi cu ea si peste mai mult timp. Iti urez noroc sa iti dai seama de sentimentele tale big grin

| SabyMiha08 a răspuns:

Buna Andrei4k33 problema sta in felul urmator si eu am o relatie de 2 ani si jumatate si iubitul meu sta cam tot la de 45 min de mine, dar sa iti spun un lucru intr-o relatie daca chiar nu vrei sa pierzi persoana respectiva de langa tine mai ales ca este fata fa tot posibilul indiferent ca esti mai obosit si chestii de genu sa te intalnesti cu ea.
Uite de exemplu iubitul meu este la fel ca tine este obosit cam tot timpul din cauza unor probleme, dar faza este urmatoarea ca daca parintii ei sau ai tai sunt de acord ca unul dintre voi doi sa vina unul la celalalt si nu au nimic impotriva poti sta si cu ea, te poti si odihni si poti sa iti faci treburile pe care le ai de facut.
Tot ceea ce conteaza este sa comunici cu ea si sa poti sa te duci la ea sa-i spui anumite probleme si sa gasiti o cale de mijloc de rezolvare a problemei. Daca stii ca parintii tai nu au nimic impotriva ca ea sa vina la tine si sa doarma la tine si chestii de genu si ca nici ai ei nu au nimic cu asta poti face asta ca ea si nici tu sa nu va simtiti distanti sau cine stie cum si asa iti ssi rezolvi problemele in casa.
Iar, daca prietenii vin si iti spun ca ea ce cauta cu tine si asa le explici frumos ca nu s-au terminat zilele in care sa iesiti ca baietii si ca puteti iesii si altadata, doar ca vrei sa petreci si timp cu ea si cu ei si ca asta este cea mai usoara cale in anumite momente. Sper ca am reusit sa te ajut! happy