| Valenziana a întrebat:

As dori sa ma ajutati cu ceva.

Cum isi fac unii atat de usor prieteni? Cum as putea sa imi fac si eu? Nu ma refer la prieteni de incredere, pentru ca singurele persoane pe care le consider de incredere sunt parintii mei. Dar as vrea sa am si eu cine sa iesi, cu cine sa mai schimb o vorba cand ma plictisesc... nu am frati si nu ma pot vedea cu verisori, deci sunt singura din punctul acesta de vedere.

De exemplu, cunosc niste persoane, vorbesc cu ele, dar doar cand ne intalnim, nu si in alte dati. Nu stiu cum sa trec de bariera asta, sa ma aproprii de ei, sa iesim... Sau mai este problema subiectelor de discutie: nu stiu despre ce sa vobresc cu oamenii. Totul merge cam asa:

-Buna, ce faci?

-Bine, tu?

-Bine.

Si totul se opreste aici. Daca intalnesc oameni cunoscuti, da exemplu, in parc, ii salut, dar nu stau sa vorbesc cu ei, tocmai din cauza acelor "3 fraze" care mereu se termina asa, sau ma gandesc ca nu au chef sa vorbeasca cu mine, sa ii deranjez, altfel m-ar fi chemat si pe mine, nu?

Am citit pe internet ca trebuie sa ies pentru a cunoaste oameni noi, ca de exemplu sa merg in parc. Ok, ma duc, si ce fac? Intru in vorba asa, cu straini? Si sa ma imprietenesc cu prietenii prietenilor, dar v-am spus mai sus, nu pot depasi acea bariera de apropriere. Cat despre colegii de clasa, nu prea ma intelg. am intrat anul trecut in a9-a, si m-am imprietenit cu o fata, care insa nu stiu de ce nimeni din clasa nu o place, iar eu fiind prietena cu ea, nici pe mine. Mie una mi se pare de treaba, dar in fine, ideea e ca nu prea pot sa ma imprietenesc cu ei.

Deci, ce sfaturi imi dati? Mi-ar placea sa merg si eu cu mai multe persoane la diferite evenimente..Stiu de evenimente, dar n-am cu cine.
Imi pare rau ca am scris atat si va multumesc pentru raspunsuri!

14 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Si eu am trecut si inca trec prin aceiasi situatie, insa m-am refugiat in internet si aici am gasit multi oameni ok pe care i-am intalnit si in realitate. Mi-a fost mult mai usor asa. Stiam dinainte ce ii place, ce nu si a fost mai usor sa vorbim.

| Valenziana explică (pentru Elvina):

Si eu am prieteni virtuali, doar ca as vrea sa am si in lumea reala, sa pot iesi cu ei, stii tu.

| Elvina a răspuns (pentru Valenziana):

De ce nu iesi cu unii din cei virtuali? E un inceput.
In viata reala conteaza mult sa fii inconjurat de oameni cu pasiuni di ganduri comune. Asa, pe net, cred ca gasesti mai usor.

| RAY a răspuns:

Fi mai creativa si tu, gaseste persoane care au acelasi pasiuni ca tine

| Valenziana explică (pentru RAY):

Sunt unii care au cam aceleasi pasiuni, dar parca totusi nu ar vorbi cu mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Incearca mereu sa ai incredere in tine, si daca nu reusesti acest lucru incearca mereu sa pari ca ai incredere in tine, de asemenea fii mereu vesela, friendly si cu zambetul pe buze, spune glume chiar(desigur cu bun simt si fara insinuari).
Incearca de asemenea sa te faci remarcata atat cand porti o discutie unu la u u cat si atunci cand incerci sa aderi la un mic grup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2.Dupa "Buna,ce faci,tu"? incearca sa continui discutia cu ceva,so completezi, gaseste-ti creativitatea happy sau bazeaza-tepe situatia de moment, sau mai exista un sau... daca cunosti vreun eveniment, preocupare, hobby al persoanei cu care vorbesti incearca sa porti o discutie pe tema aceasta, sa indrepti discutia in aceea directie.

3. Poti incerca insa sa te imprietenesti si cu sstraini, atat in realitate, parcuri, malluri etc...cat si in mediul online, pe internet, iar apoi poate dintr-o prietenie virtuala se va transforma intr-o prietenie reala, de ex aici pe TPU poti "cunoaste" oamenii dupa ceea ce scriu -totusi iti recomand sa vizionezi filmul Trust 2010 daca doresti sa te apropii de straini.

| Valenziana explică (pentru anonim_4396):

Sunt unele persoane care atunci cand zic "bine" au o tonalitate de parca de abia ar vrea sa scape de tine. Sau poate e doar in capul meu. Is mai complexata de fel si ma simt uneori nasol laughing M-am imprieteni prin intermediul online, doar ca nu ne putem vedea asa des pentru ca sunt tocmai in celalalt capat al tarii. Si cum ma pot imprietenii d exemplu in parc sau mall?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele persoane (in special acum ca-i vara happy sunt foarte, foarte plictisite si nostalgice, sau poate chiar sufera de astenie de vara, in plus cu caldura asta si toate cele...pe unii razele solare "ii bat in cap de-a dreptul " laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele persoane (in special acum ca-i vara happy sunt foarte, foarte plictisite si nostalgice, sau poate chiar sufera de astenie de vara, in plus cu caldura asta si toate cele...pe unii razele solare "ii bat in cap de-a dreptul " laughing

In parc sau in mall te imprietenesti fie spontan, daca ti se ofera sansa fie incerci sa vorbesti cu cineva de vastra ta(apropos -cati ani ai?) si asta tot asa daca ti se ofera sansa si nu dai peste persoane tafnoase : )).
In parc de exemplu:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva bate mingea, aceasta zboara in directia ta, o prinzi si eu/le-o inapoiezi zici un "buna" si poti apoi sa spui ca iti place si tie sa joci jocul respectiv si eventual fie esti invitat fie continui si le spui ca ti-ar placea si tie sa participi si ...vezi reactiile.

Asta e doar o simpla modalitate mai sunt circa 1000 happy.
Incearca sa le gasesti! happy

Daca mai doresti "idei" happy ma poti oricamdinforma! happy

Apropos din ce zona esti? happy

| Valenziana explică (pentru anonim_4396):

Am 16 ani, nord-vest, Oradea mai precis. Culmea, majoritatea persoanelor pe care le stiu sunt Bucuresti, Galati, Iasi.
Cu faza cu "Buza" nu ma refeream doar vara laughing ci in general. Problema e ca nu prea stiu ce sa vorbesc cu lumea, au fost destule momente cand pur si simplu mergeam cu cineva cunoscut si nu vorbeam nimic. Ma gandesc deseori ca am eu ceva, nu vor sa vorbeasca cu mine, probabil fiindca ma subestimez si ii consider pe ceilalti superior laughing Si mai este problema ca nu pot depasi o anumita etapa: de exemplu vorbim, chiar radem, dar tot nu sunt atat de apropiata incat sa iesim, sau sa vorbim in afara de momentele cand ne intalnim intamplator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de tine. Trebuie să întâlnești ori persoane asemănătoare cu firea, caracterul și gândirea ta pentru a nu vă plictisi, până la urmă ieși să te simți bine. Alt aspect ar fi felul tău de a te apropia de unele persoane. Nu trebuie să arăți disperarea sau nevoia ta ci să fii comunicativă, amuzantă să vadă că au cu cine discuta.

| veryhonest a răspuns:

"Prieteni" iti poti face foarte usor. Nu trebuie decat sa pupi in c*r mereu si sa te bagi ca musca-n lapte in orice discutie.
Prieteni, mai greu. De ce? Pentru ca trebuie sa fii capabila de asa ceva. Nu toti sunt in stare de o prietenie, pentru ca nu toti stiu ce e ala respect, empatie, incredere.