| EdinaSelejan a întrebat:

Buna,as dori sa stiu ca daca copilul nascut in Anglia daca va merge in Romania se poate intorce in Anglia fara sa ii fac cerfiticat de nastere romanesc? Are doar certificat englezesc

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Copilul nascut in Anglia poate circula atat in Romania cat si Anglia, cu pasaport romanesc, daca nici dvs si nici sotul nu sunteti cetateni anglicani. Daca unul din parinti este anglican, atunci copilul poate primii cetatenie anglicana si pasaport anglican.
Pasaportul romanesc se poate face la Ambasada Romaniei din Anglia sau in Romania, depinde unde sunteti momentan.