| Ea_1881 a întrebat:

as dori sa stiu. daca as face o greseala daca m'as proteja impotriva unei sarcini si cu prezervativ si anticonceptionale.este ceva gresit? recunosc ca am niste parintii care mi'ai interzis sa intretin relati sexuale inainte de a ma casatori dar am 18 ani si un prieten.de 6 luni.as vrea sa imi incep viata sexuala.si sa ma protejez cum am spus mai sus, sincer o sarcina mi'ai distruge totatl viata acum.nu doresc comentarii rautacioase! si mai doresc cateva sfaturi despre cum o sa fie prima data. multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| natalia_7677 a răspuns:

Buna draga mea! Ai 18 ani esti majora, parintii tai nu pot sa dea comenzi inimii si mintii tale. Daca tu iti doresti sa iti incepi viata sexuala foarte bine. Nu faci o greseala daca te protejezi si cu prezervativ si cu anticonceptionale si sa-ti spun si de ce in caz ca se rupe prezervativul esti protejata de anticonceptionale. Prima data este putin cam naspa deoarece o sa doara putin, dar daca iti iubesti partenerul totul va fi ok, Succes!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pilulele nu le iei decât la indicația medicului ginecolog.
Dacă mai completezi și cu prezervativ, 100% nu vei rămâne însărcinată.
Ai mare grijă ce decizie iei privind începerea vieții sexuale.
Pa, pa.

| maddieme a răspuns:

Buna.Eu cred ca nu faci nici o greseala folosind 2 metode de contraceptie, din contra esti mai protejata...plus ca anticonceptionalele sunt o metoda de contraceptie interna iar prezervativul una externa asa ca nu are cum sa fie gresit.Cat despre ''prima data'' singurul sfat pe care ti-l pot da este sa nu regreti mai tarziu.