| anonim_4396 a întrebat:

As vrea niste sfaturi.Eu in general, nu prea am deloc intimitatea mea proprie sau un pic de libertate.
Cand e sa ascult muzica in casti, mama intra in camera mea din 2 in 2 minute.Nici de vorbit la telefon nu mai zic, cand e sa vorbesc cu prietena mea, intra mereu in camera si desigur ca nu pot dezbate orice subiect de-al nostru.Se intampla des sa imi zica mama"cu cine vorbesti?" "ce faci pe telefon?" "lasa telefonul" si este mult prea enervanta.La fel si tata.Serios ca nu mai suport. Oricarui copil ii trebuie niste limite,dar la mine sunt prea multe. Daca am un amic baiat, sa am grija "sa nu-mi fure mintile". Cand se face negura afara, sa vin acasa, bine, asta nu ma deranjeaza. Dar sa nu pot sa am iubit, plus ca sunt a doua pe clasa, am mai avut pe ascuns si tot aceleasi note bune am avut, mi se pare mult prea de tot.Atunci cand aveam, ma feream sa vorbesc cu respectivul la telefon, aveam grija sa nu imi vada ai mei mesajele, aveam grija unde sa ma intalnesc cu el, ca desigur, mi se intampla de multe ori sa ma pomenesc cu mama si tata fix in locul in care era sa ma duc.Nu m-a prins niciodata, niciodata nu au stiut relatiile mele, dar ma satur de atata protectie. Baietii respectivi nici cu 2 ani nu erau mari decat mine, erau de varsta mea.Nu par asa rai si nu sunt, doar ca exagereaza la aceste chestii.Ea imi aminteste toata ziua ca trebuie sa iau bacul, ca asa e bine si altele. Poate ca in timpul bacului nu o sa imi fac prieten, ca inteleg chestia asta, dar acum sunt clasa a zecea si eu cred ca pot, deoarece doar o data sunt adolescenta si trebuie sa imi mai fac si eu cateva amintiri.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nasol. Unii părinți sunt într-adevăr ultraprotectori cu copiii lor. Dar să știi că e din dragoste, nu îți vor răul - dimpotrivă: vor să te ferească de el.
Ai răbdare și mai ales, caută să le câștigi încerederea - dovedește-le că pot avea încredere în tine, că ești capabilă să-ți porți și singură de grijă. Cu timpul, ar putea să accepte asta și să mai te slăbească.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu BAC-ul care-ti bate la usa tu mai ai timp de povestit pe telefon cu prietenele, sau de ascultat muzica la casti?
Acum chiar au dreptate parintii, prea mult timp aruncat la gunoi in loc sa pui mana serios pe carte.
Cat despre baieti, nu-i rau sa ai protectia parintilor, ca nu se stie niciodata ce intentii au.
Despre intimitatea, liberatati si regulile de care vorbesti, levei avea pe toate, cand te vei muta la casa ta fetita, pana atunci esti minora si parintii trebuie sa stie tot ce faci, avand dreptul sa te controleze si sa-ti impuna ce sa faci.

| Plato a răspuns:

Mai fetito, esti pe banii lor, faci ce zic ei, fara atatea comentarii. Problema ta e ca nu poti avea "iubit", vezi-ti de scoala fetito si lasa tu lupa ca ai vreme, nu te manance asa de repede. Ce amintiri sa-ti faci? Cum stateai? Cand ai avut prieten pe ascuns, daca te viola, mergeai disperata la ei sa le zici ca ai gresit? Bineinteles ca mergeai. Atata drama pentru ce? O fetita care duce lipsa. Nu conteaza ca ai zis ca ai note bune sau nu mai stiu ce, la varsta asta scoala e toata viata ta, e tot ce ai de facut.