| Laurentiu_Gabriel_2002 a întrebat:

Bună, as vrea sa îmi conving părinții sa vin în România vara asta. Acum locuiesc în Franța și aici am fost crescut. Am 17 ani și vreau sa plec cu un prieten care a făcut 18 ai în România pentru ca el trebuie sa dea de permis. Nu știu cum sa fac sa îi las pe aI mei sama lase. Am o relație foarte buna sI vorbesc foarte mult cu ei, dar când vine vorba sa plec în România totul se strica. Așa ca nu știu ce sa fac ca sa le arat ca sunt responsabil și ca m-am maturizat. Sper ca puteți sa mă ajutați, dau funda❤

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii nu e lasa, inseamna ca au motive intemeiate sa nu te lase.
Din pacate, ei sunt tutorii tai legali si ei decid pentru tine, pana la varsta de 18 ani.
La 17 ani, esti foarte usor infleuntabil si inca nu poti face o diferenta intre ce este bine si ce este rau, atata vreme cat un alt copil de 18 ani, a reusit sa te convinga sa mergi cu el.
Cu siguranta ca, ei te iubesc enorm si nu vor sa te lase piarda sau sa riste sa ti se intample ceva.
In orice caz, nu face sens mersul asta in tara, doar ca sa-si ia prietenul tau carnetul de sofat.
Prietenul tau poate sa-si ia carnet in Franta, ca-i acelasi lucru.
Oricum, si eu ca mama m-as teme pentru copilul meu, mai ales cand pleaca cu un alt copil la asemenea distanta, cu un incepator in ale soferiei, cu riscul major de accident si Doamne fereste, cu riscul sa-ti pierzi viata.
Daca parintii tai pot prevenii plecarea ta, o vor face cu toata convingere, pentru ca au dreptate!