| pinkangel a întrebat:

as vrea sa stiu si eu daca la 1.60 greutatea de 43 de kg este buna thinking si tin sa mentionez ca am 15 ani jumate thinking vreau sa stiu daca ar trebui sa mai slabesc sau sa ma mentin asa thinking

7 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

E foarte bine.In niciun caz nu trebuie sa mai slabesti.

| DeeAnna. a răspuns:

Esti bine. Nu trebuie sa mai slabesti. Eu am 14 ani si am 53kg. Sunt mai inalta, dar e bine stai linistita. [am 1. 68]

| ÅñdRa a răspuns:

Este destul de binehappytrebuie doar sa te mentii.Eu am 1. 65 si am 50de kg...si sa ma mentin asa de 4lunihappysi am 16anihappy
deci arati bine...si sa nu faci curee de slabire de acum ca poate te imbolnavesti:*

| Maria_3931 a răspuns:

Eu am 14 ani 1 77 si 60 de kg dupa parerea mea e bine

| gaga_5261 a răspuns:

Greutatea optima este greutatea la care corpul dvs se mentine cel mai usor.

Calculul greutatatii optime:

Orientativ, pentru a va afla greutatea optima, puteti folosi urmatorul calcul bazat pe formule statistice (in functie de sex, inaltime, varsta):

Femei: Greutatea ideala = [inaltimea (cm) -100 - ( (inaltimea-150 ) /2, 5)] + ( (varsta-20) /6)

Barbati: Greutatea ideala = [inaltimea (cm) -100 - ( (inaltimea-150 ) /4 )] + ( (varsta-20) /4)

Frecvent utilizat in lumea medicala si nu numai, este si Indicele de Masa Corporal, ce ajuta la identificarea greutatii normale, a intervalului sanatos de greutate.

imc - calcul greutate optima

unde:

* IMC - este Indeicele de Masa Corporala

* M - este greutatea corporala masurata in kilograme

* H - este inaltimea masurata in metri (daca ai un metru si saizeci de centimetri, valoarea lui H va fi 1, 60)

| dizzyizzy a răspuns:

Eu am 1. 68. si 48 de kg.si am 15anioh go on
cred ca ar trebui sa te mentii >big grin

| blue007eyes a răspuns:

2 kg ar mai trebui sa pui pe tine la 1/60 cu 43 cam firava si nerezistenta la frig