| Anaasstasssssiaa a întrebat:

As vrea sa va povestesc ce mi se întâmplă și sa îmi dați niște sfaturi...

Este vorba despre un băiat... ne știm de când eram mici, el acum are aproape 19 ani. Am fost prieteni, la un moment dat am fost împreună, dar ceva copilăresc, deoarece eram amândoi de-o vârstă mică.
De-a lungul timpului eu am mai vorbit și cu alți băieți, la fel și el, a avut o relație de lunga durata, noi eram in continuare prieteni, mai vorbeam din când in când, ne ajutam cu sfaturi și lucruri de genul asta.

La un moment dat eu am trecut printr-o perioada dificila, vorbeam cu un băiat și am ajuns sa țin mult la el, însă dintr-odată totul s-a schimbat și a intervenit o a treia persoană.
El nu mai era intr-o relație, și a încercat sa fie lângă mine, sa ma sprijine sa trec peste... a reușit.
De câteva luni, ne-am apropiat foarte tare, am început sa avem sentimente unul pentru celălat, dar el mai vorbea și cu alte fete, eu cu alți băieți, dar nimic serios.
Acum, de câteva săptămâni am format un cuplu, dar cum spuneam, nu era cel mai serios cuplu, tot bazat pe copilării și ne-am certat pentru ca mie nu îmi plăcea comportamentul lui fata de mine, el a ieșit și cu alte fete, dar nu a fost o relație, doar ieșiri...
acum, totul s-a schimbat și el vorbește și cu alte fete, spunându-mi ca pe mine ma iubește, dar na, sufăr foarte tare și nu pot sa uit, știu ca situația e destul de complicata și nu as vrea sa îmi oferiți răspunsuri negative, doar niște sfaturi utile.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iubirea = dorința de a fi împreună trebuie urmată de decizia de a fi împreună a ambilor. Iar faza e acum este așa cum menționezi dta, oarecum copilăroasă.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine faptul ca va cunoasteti de mult timp nu e un motiv care sa va impiedice sa formati o relatie.Trebuie sa intelegi ca de cand erati copii pana in prezent ambii v-ati schimbat mult,pentru ca oamenii pana la maturitate se schimba enorm,deci acel baiat pe care il stiai in copilarie,in mare parte nu mai e, e o noua persoana, si accepta ca personalitatea lui de candva nu mai e si nici nu va mai fi. Poate ca el inca nu a inteles acest lucru, si are anumite asteptari de la tine carora tu nu le corespunzi, sau poate ca tu ai prea multe asteptari de la el.In general e bine sa nu avem asteptari de la nimeni pentru ca vom fi adesea dezamagiti,deci sa ne asteptam la orice.Cel mai probabil ambii va comparati unul pe celalalt cu trecutul,iar asta este un defect al relatiilor din copilarie,caci mereu au obiceiul de a se uita in trecut cand ambii erau cu totul altfel. Uneori e greu sa legam o relatie de iubire cu o persoana pe care o cunoastem de foarte multi ani din simplul motiv ca stim totul despre ea,si nu avem ce afla nou,iar trecerea la un nou nivel nu poate avea loc din cauza lipsei de interes.E posibil ca el sa nu fie constient daca are sau nu sentimente fata de tine,si din acest motiv sa incerce sa caute o fata pe care sa o iubeasca de la prima vedere. Daca nu simte nimic pentru tine,atunci nu puteti avea o relatie, dar poate el e constient ca nu simte nimic pentru tine, dar nu vrea sa iti spuna din frica de a nu te supara. Vorbeste cu el sincer si spune-i ca esti gata sa afli adevarul asa cum nu ar fi el, si ca orice nu ti-ar spune, esti gata sa continui prietenia cu el.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru qwertpro):

Mulțumesc mult pentru aceste cuvinte...

| Beyou799 a răspuns:

Cel mai bine pentru tine ar fi sa te gandesti de 2 ori daca vrei sa fii cu el plus alte cateva fete si sa suferi, sau sa nu fii cu el, evident nu te iubeste daca umbla dupa mai multe, asta le spune si lor cand tu nu stii, ca le iubeste, ca doar nu le spune ca iubeste pe alta, logic, si sa intalnesti baiatul care sa te respecte, pretuiasca, sa te iubeasca cu adevarat si sa demonstreze prin fapte, sa te vada pe tine ca fiind unica si chiar sa fii unica in viata lui si sa tii si tu la el ai sa aveti o relatie de durata, poate pentru toata viata, nu se stie, si cel mai important, sa nu te faca suferi, un baiat care tine la o fata, face orice sa o protejeze si sa nu sufere, nu rezista o ora sa nu-i dea mesaj, asa se poarta un baiat indragostit, nu se da la altele pentru ca in mintea si sufletul lui, fata pe care o iubeste e incomparabila cu nicio fata de pe fata pamantului. Nu vrei o relatie asa? Pierzand timpul cu el, si fiind nefericita, treci pe langa ocazia de a fi fericita si iubita, poate exista un baiat care te place cu adevarat si poate ca si tu ai putea sa il placi mult, dar nu intervine pentru ca te vede cu baiatul acela care alearga dupa toate? Merita? Eu in locul tau, as sti ce sa fac, chiar daca inima m-ar impinge sa fac o greseala, i-as multumi Lui Dumnezeu ca mi-a dat si minte si ca pot sa stiu ce e mai bine pentru mine si sa remediez ce se mai poate.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Beyou799):

Îți mulțumesc din suflet pentru aceste cuvinte!

| Beyou799 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Cu mare drag! Trebuie sa te gandesti la fericirea ta pe o durata foarte lunga si la viata ta, la viitorul tau, poti preveni singura neplacerile din viata! Numai bine!?

| mili25 a răspuns:

Dar el vorbeste amical sau flirteaza?

| Camelia25 a răspuns:

Trebuie sa te respecte si sa nu iasa cu alte fete oricât de amice ar fi. când se iubește cu adevărat nu costa nimic să renunți la restul

| Karapop a răspuns:

Pai...inteleg ca il iubesti dar intr-o relatie acest sentiment trebuie sa fie reciproc asa ca cel mai bine este sa incerci sa il uiti deoarece daca el nu te vrea este decizia lui. incearca sa ii spui ce simti pentru el inca o data si daca raspunsul este tot acelasi incearca sa cunosti alti baieti
care te iubesc si te vreau si cel mai important care te merita