| Lavinia a întrebat:

as vrea si eu rapid 2 rezumate a 2 opere de mircea eliade [in afara de maitreyi]
dau funda:*

Răspuns Câştigător
| aliceinchains a răspuns:

1. Romanul adolescentului miop (frumoasa carte)
2. Nunta in cer

Intri pe www.wikipedia.ro, scrii fiecare titlu si iti apare rezumatul cartii. Bafta, zi faina.

2 răspunsuri:
| Lavinia explică:

Altcineva?
nu ma descurc acolo
rolling eyes

| gykacoy69 a răspuns:

Naratorul povesteste cum recitea caietul unde era scrisa intreaga pov cu Maitreyi pentru ca nu isi mai amintea data exacta cand a cunoscut o.Acesta a vazut o prima data cand cauta carti pentru vacantele de craciun, iar aceasta era in masina.La prima vedere acestuia i s-a parut foarte urata.Acesta l a cunoscut pe dnl Sen, iar de atunci viata lui s-a schimbat. Ziua lucra pe santier, iar seara fuma din pipa si scria in jurnal.S a intalnit cu Lucien care i-a pov ca urma sa scrie o carte despre India.Acesta i-a zis lui Sen si l a rugat sa il invite la ceai. Ajuns in casa Allan a fost uimit de cum era amenajata casa.In timp ce Lucien o analiza pe Maitreyi, Allan a observat ca aceasta devenise mult mai frumoasa. apoi, au coborat mama acesteia Indira si sora ei Chaboo. Dintr o data a auzit un ras, iar cand s-a uitat pe geam a vazut trupul descoperit al ei si nu se mai putea opri din privit.Intr o zi Allan a primit o veste imp de la Sen care ii spunea ca i-a obtinut un nou loc de munca care era mai bine platit pentru ca ii este ff drag.Cand i-a spus lui Harold acestia au sarbatorit printr o intrecere cu masinile.Acesta o tinea pe Geurtie in brate cand s-a intalnit cu masina inginerului.Prietenii faceau misto de el, deoarece nu le placeau indienii.A doua zi Sen l a intrebat cine era frumoasa fata, acesta razpunzandu i ca nu este importanta pentru el.Allan muncea ff mult si incepuse sa se simta singur si fara prieteni.s-a imbolnavit de malarie si a fost internat pentru cateva zile in spital.Acesta si a dat seama ca ii este dor de india si de maitreyi.Intr o zi au venit sa il viziteze la spital Maitreyi, Indira si inginerul care i-a propus sa vina sa locuiasca cu ei, spunandu i ca are atatea odai libere la parter. Fetele incepusera sa isi bata joc de el inventandu i o iubita si intrebandu l daca aceasta il lasa sa se mute.Intrigat de glumele lor, acesta i-a spus inginerului ca de fapt nu are nicio iubita. Ulterior, acesta a acc propunerea si s-a mutat la ei.Acesta nu se intalnea des cu ea deoarece statea ff mult in camera ei.allan era nedumerit in privinta ei pentru ca cei 2 nu prea vorbeau si in unele zile i se parea ff urata iar in altele frumoasa.intr o zi aceasta bate la usa lui si il intreaba cand vine inginerul, afirmand faptul ca sta prea mult in camera lui si ca ar trebui sa mai socializeze.Au urcat amadoi pe terasa si priveau intreaga curte.La rugamintile lui chaboo le-a zis o poveste si asa s au imprietenit.Incepuse sa simta o atractie fata de ea.Maitreyi i-a propus acestuia sa il invete brngaleza, iar pe ea sa o invete franceza.Cand a inceput lectile de franceza aceasta nu era deloc atenta si mazgalea tot felul de cuvinte pe o foaie, allan fiind enervat de comp acesteia.Maitreyi i-a dat acestuia o floare pe care el a aruncat o pe fereastra mintind ca a presat o, insa aceasta si a dat seama deoarece impletise un fir de par de al ei. Dupa conferinta Maitreyi l a invitat la ea in odaie.Acestia deveneau din ce ce mai apropiati, fiind prieteni buni.De atunci acesta s-a indragostit de ea, toata noaptea nu a putut dormi deoarece se gandea la ea.incercand sa ii critice defectele pentru a se indeparta de ea, acesta de fapt se apropie de ea.Acestuia ii trecuse prin cap pana si casatoria cu ea, insa era constient ca nu este posibila datorita nationalitatii diferite.Cand a auzit discutia dintre allan si manu maitreyi s-a suparat si nu a mai venit la lectii.Acesta incepuse sa creada ca ea il iubeste.Allan incearca sa o sarute si se abtine cu greu.Acesta credea despre ea ca este urata, grasa, mirositoare.in ciuda acestor jigniri maitreiy alege sa nu mai vorbeasca cu el. Dupa ceva timp acesta se intalneste cu harold care era ff schimbat.il intreaba daca sunt chiar vrea sa isi schimbe religia si sa se casatoreasca. ajuns acasa urca pe terasa si afla ca indienii isi arata dragostea atingandu si picioarele goale.Acesta a incepus sa fie invidios pe Manu si Khokha din cauza acestui obicei. intr o dupa amiaza maitreyi il cheama in biblioteca pentru a i arata ce a fct.Au inceput amadoi sa schimbe titlurile cartilor.Intr o seara a urcat la ea in camera si-a gasit o plangand.Au inceput sa se priveasca, apoi sa se atinga, iar in final sa isi sarute mainile.Aceasta ii cere sa isi dea jos sandalele si sa isi atinga piciorul de al ei.Allan ii marturiseste ca o iubeste, insa aceasta ii spune ca este doar un prieten ff bun.A inceput sa planga iar in acea seara a av loc primul sarut.In dimineata urm maitreyi era indiferenta ca si cum nmc nu s ar fi intamplat.atunci,allan a realizat ca pentru ea el este doar un simplu prieten si ca ea este indragostita de Robi Takkur cu care nu s-a sarutat niciodata.Allan o saruta pe buze astfel incat aceasta sa nu il
poata respinge insa ea ii marturiseste ca nu simte abs nmc pentru el.Cu toate acestea la masa cei doi isi mangaie picioarele fara a fi vazutia.La scurt timp maitreyi a cazut in bratele acestuia si nu se mai impotrivea saruturilor. Dupa cateva zile cand erau amadoi in sufragerie aceasta a inceput sa planga si i-a aratat lui allan cutia lui tagore.I a spus ca poate sa faca ce vrea cu ea pentru ca de acum inainte il iubeste doar pe el.Intr o seara, nemaiputand de dor Maiteyi vine in camera lui Allan si il intreaba pe acesta daca nu este pacat daca ei doi se iubesc. Dupa cateva minute aceasta incepe sa planga deoarece stia ca parintii eu nu ar fi de acord sa se casatoreasca cu el doarece ei isi doreau sa il adopte pe allan.intr o zi din vacanta de vara maitreyi il intreaba pe allan daca a mai iubit vreodata pe cineva asa cum o iubeste pe ea.Amadoi au recunoscut ca dragostea dintre ei este unica si nu au mai simtit niciodata asta pentru nimeni.Maitreyi a inceput sa ii povesteasca despre cei pe care i-a mai iubit, iar el devenea gelos pe ceilalti, insa fata ii spunea ca el este singurul pe care ea il iubeste. Faceau plimbari in jurul Calcuttei insa mereu erau spionati de cineva.Cei doi se sarutau pe ascuns insa erau ff speriati ca nu cumva sa ii vada cineva. Dragostea
fata de Maitreyi era atat de puternica incat allan voia sa renunte la religia lui pentru a trece la hinduism pentru a o putea cere in casatorie.Mama sa a fost ff fericita auzind aceste vesti, insa dl Sen nu deoarece el credea ca religia crestina era mult mai buna.Harold venise la el sa ii ceara un imprumut de bani.acesta nu era deloc de acord ca el sa isi schimbe religia insa nu av ce sa zica.Allan a inceput sa ii povesteasca ca el nu se mai regaseste deloc in crestinism si ca nu ar mai vr sa se casatoreaaca niciodata cu o fata alba. Dupa plecarea lui in timp ce ei stateau imbratisati a trecut Khokha, vazandu i pe cei 2.Maitreyi era speriata ca tatal ei sa nu afle asa ca voia sa se casatoreasca cat mai rapid.Inginerul era inca bolnav, iar chaboo incepuse si ea sa nu se simta bine, si ii era din ce in ce mai rau asa ca nu a dormit in camera ei.maytreyi profitand de situatie s-a dus imediat in camera la allan si atunci a av loc prima lor noapte de dragoste.Multi medici au venit pentru a o consulta pe Chaboo, insa niciunul nu reusea sa gaseasca din ce cauza a innebunit.Cea mica nu mai recunostea persoane.Isi aducea aminte doar de Maitreyi, allan si uneori de dna sen.Maitreyi avea o boala la picioare si Manu si Kokha trebuia sa ii faca masaj, allan devenind extrem de invidios si deranjat.Acesta se temea sa nu fie inselat sau parasit pentru un alt barbat. Apoi a urmat ziua de nastere a lui maitreyi care implinea 17 ani pentru care toata lumea se pregatea.In acea zi, Chaboo
i-a speriat pe toti deoarece aceasta cand a vzt multitudinea de pers s-a speriat si era cat pe ce sa sara de la balcon.In timpul unei plimbari de seara, chaboo si a dat seama ca cei 2 se iubesc si i-a pus pe acestia sa se sarute.la un moment dat cand a vrut sa puna mana pe ea pentru a o convinge sa il sarute a simtit mana lui allan pe pieptul ei.Chaboo i-a zis mamei sale tot ce s-a intamplat la lacuri, fiind suparata ca pe ea nu o iubeste nimeni.cand a aflat dna sen maitreyi nu a recunoscut si a luat toata vina asupra ei.inginerul i-a spus a doua zi lui allan ca trebuie sa plece din casa loc chiar in ziua aia. Apoi acesta a primit o scrisoare care spunea sa nu mai vina niciodata in casa lor si sa nu cumva sa incerce sa o mai caute pe maitreyi.Acesta statea acasa la Harold si mintea ca nu este suparat ci doar ingrijorat de operatia inginerului.khokha a venit sa ii aduca lucrurile si i-a dat cartea pe care maiteyi ii scrisese la final cateva cuvinte de ramas bun.Chaboo se vindecase de boala ei si realizase ca din cauza ei cei 2 nu mai sunt imp.Maitreyi suferea ff mult si era lovita pana cand lesina.Harold isi invitase prietenii pentru a l inveseli insa mai mult il enervau. Urmatoarea zi a primit o alta scrisoare de la Sen care spunea ca este concediat si ca din cauza faptului ca si a incalcat promisiunea cel mai bine e sa plece.Acesta a fost la banca sa scoata bani si a plecat fara sa stie unde merge.Cand s-a intors inapoi a aflat ca politia il cauta deoarece toata lumea credea ca s-a intamplat ceva cu el.khokha a venit sa ii zica ce s-a mai intamplat.pe Maitreyi voiau sa o marite insa aceasta a zis ca le va face de ras familia, iar chaboo a incercat sa se sinucida, iar la scurt timp a murit.Allan s-a retras in Himalaya la un bungalow si dorul maitreyi devenea din ce in ce mai mare, orice lucru ii aducea aminte de ea.Khokha a aflt adresa lui si de craciun i-a trimis o scrisoare povestindu i ca maitreyi isi crease o mitologie despre el pentru a suferi mai putin.intr o seara la miezul noptii venise o femeie pe nume jenia.A doua zi aceasta se imbolnavise asa ca allan a trebuie sa aiba grija de ea zilele urm.Aceasta cauta tot felul de pretexte ca sa il cheme pe allan si sa ii pov viata ei.Cand a vazut o pe aceasta pe jum goala a realizat ca el simte ca si cum ar privi un obiect.Intr o seara acesta s-a hotarat sa ii zica toata povestea de dragoste cu Maitreyi.in acea seara allan o imbratisase pe jenia deoarece voia sa isi dovedeasca ca doar pe maitreyi a iubit o.in schimb jenia isi dorea sa o iubeasca si pe ea la fel.Ramas fara bani ii cere ajutorul lui Harold insa acesta il respinge.lui khokha ii spune sa ii zica lui maitreyi ca el a murit.neavand ce sa faca acesta decide sa ramana la geurtie care ii cade in brate din prima seara.Acesta a dat de scrisoarea pe care o primise maitreyi si a realizat ca nu o poate uita.Acesta s-a intalnit cu nepotul lui sen si a aflat ca maiteyi a ramas insarcinata cu vanzatorul de fructe si urma sa nasca.in final acesta s-a hotarat sa scrie cartea.