| t0xic1girl a întrebat:

as vrea va cer un sfat! Maine trebuie sa completez fisa de inscriere la liceu si nu stiu ce profil sa urmez.am media 9.28[deci pot intra la orice profil la liceul pe care il vreau] La mate-info am auzit ca este destul de greu...ca la liceu se face o matematica total diferita de cea din genereala. la stiinte ale naturii nu cred pentru. ca nu ma pricep la chimie si fizica... mai am de ales dintre filologie si stiinte sociale. Ce facultati as putea sa urmez daca aleg unul din profilele acestea? Va rog sa ma ajutati.am mare nevoie de un sfat!:X

Răspuns Câştigător
| Iva a răspuns:

Cu filologia poti sa mergi mai departe la Litere sau la Limbi straine (cu literele o s-a cam mori de foame, la limbi straine ai posibilitatea sa studiezi limbi mai rare cu care se castiga bine), la jurnalism, la istorie, la filosofie...
Stiinte sociale e un profil foarte bun daca te intereseaza sociologia, etnologia, marketingul, psihologia, filosofia, istoria...
Nu sunt de fapt foarte diferite, depinde ce-ti place. Eu personal as recomanda stiinte sociale, mai ales daca ai o problema cu latina (la filologie se dau teze la latina). Logica nu e intr-adevar foarte usoara, dar e utila, inclusiv daca studiezi mai departe lingvistica.

Oricum, e foarte important sa pui cat mai multe optiuni, si la alte licee. Daca te intereseaza, pe www.admitereliceu.ro poti gasi informatii despre toate liceele din Romania, inclusiv dotari, medii de admitere si o aplicatie de simulare a fisei de inscriere.

5 răspunsuri:
| cristina a răspuns:

Eu te-as sfatui sa alegi mate info...
e ceva de baza...si eu am fost in situatia asta si cu toate ca toti mi-au spus ca o sa fie greu am ales sa ma duc la mate info intensiv.si mie chiar foarte bine aici. e o meserie de viitor care mereu va fi cautata si nu e foarte greu.ca la orice profil trebuie sa inveti ceva sa te axezi pe ceva. daca iti place matematica e foarte simplu

| t0xic1girl explică:

Multumesc pentru sfaturi:X!

| Smile_3473 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa alegi filologia. La filologie, mai grea, este Lb. Latina, pe care se va pune accentul in toti 4 anii de liceu. La stiinte sociale, faci doar 2 ani de latina, dar, in schimb, dai teza la logica, materie nu tocmai usoara.

| Craiovamax a răspuns:

Eu sunt la profil stiinte sociale si nu e tocmai asa greu precum spun altii, sau cel putin asa mi se pare mie. Cel mai important este sa iti placa ce materii faci la scoala incat sa mergi cu drag sa inveti(stiu ca suna stupid dar eu am ales stiinte sociale pentru Istorie) si sa te gandesti ce vrei sa faci in continuare dupa liceu! La stiinte sociale dai teza din Engleza si ai 3 ore de engleza pe saptamana(cel putin asa am eu) si pot spune ca te va ajuta in viata sa stii o limba straina!

| adela94 a răspuns:

Buna si eu am media 9. 28 ca tine si am optat mai multe pe filologie, adica e cel mai usor profil, ai sa vezi, oricum decizia e a ta, dar sincer du-te aici ai sa vezi cat de bine va fi, si eu sper sa intru la filologie dar acum sa vad pc-ul unde ma repartizeaza, app baftaaa sa intri unde vrei tu.:X:X: