| adellyna a întrebat:

Ati citit cartea "Elevul Dima dintr-a saptea"? Cum vi se pare? Despre ce este vorba?

Răspuns Câştigător
| davidwarner a răspuns:

E frumoasa cartea, este vorba despre un baiat, Grigore Dima care se duce la bucuresti sa studieze, deoarece inainte facuse studiile in particular la Londra si Paris. Prezinta relatia lui cu Lotte, fata gazdei sale, intriga povestii reprezentand faptul ca Dima s-a confruntat cu un profesor si, in urma unui consiliu profesoral este exmatriculat. Acesta incearca sa isi faca dreptate, dar nu reuseste si hotareste sa se sinucida, impreuna cu Lotte. Finalul nu am sa ti-l spun, te las pe tine sa descoperi.

8 răspunsuri:
| ladygaga a răspuns:

Am citit si e superba cartea :X:X
Pe el il cheama Dinu si intalneste o fata pe nume Lotte, cu care se casatoreste si cartea prezinta viata lor de zi cu zi si la un moment dat hotarasc sa se sinucida.Nu mai tin minte din ce motive ca am citit demult cartea.
Si fixeaza o data anume pentru a se sinucide, si cartea te tine atunci in suspans si o sa vrei sa citesti mai mult sa vezi ce se va intampla pe data cand se vor sinucide.
Bineinteles nu se sinucid in ziua cand planuisera, dar pana la urma se "sinucide" Lotte, fata.

Apoi cartea spune ca nu s`a sinucis de fapt, si se intalnest ei doi peste multi ani recasatoriti, alte familii, planuiesc sa fuga impreuna, dar Lotte nu mai poate.
Si se despart.

Atat e ce tin eu minte.
Sa stii ca asta ti-am relatat eu din ce tin minte nu am cautat pe net rezumatul.tongue

Nu cred ca intlegi prea multe din ce am scris eu.Mai bine citesti cartea si iti dai seama. E suuppeerbaa:X te tine in suspans incontinu

| ladygaga a răspuns:

Dima pardon.

Stiam ca e ceva cu D

| Andra_5221 a răspuns:

E foarte frumoasa, mie mi. a placut mult. Citeste. o, o sa afli singura despre ce e vorba, pana atunci, e vorba de elevul Dima dintr. a 7 a.

| Georgiana95 a răspuns:

@lady gaga pe el il cheama Dimatongue Si carte in mare e frumoasa, dar mi se pare prea multa filozofie in ea.Si Dima nici nu era in clasa a 7-a. Avea 19 anihappy Si colegii lui intre 18-19big grin Deci clar nu era in clasa a 7-ahappy Eu nu am inteles titlulbig grin De ce a7-a?

| MadRabbiT a răspuns:

A! si el isi inchipuie ca este iubitul unei mari cantarete care se numea alina barbu. Acceasta idee ii vine de la o poza gasita in trenu spre bucuresti cand s-a dus impreuna cu mama lui.Si pe poza scria a "dragul meu Grig, a ta pe veci, Alina" si el viseaza ca el este acel grig care pomeneste aceea Alina Barbu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai am inceput cam jumate din prima parte si nu mi-a placut.
Cel mai mult mi-a placul "Invitatie la vals", e o carte suparba! Ti`o recomand!
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! este vorba depre un adolescent pe numele lui Grigore Dima un fiu de fost ministru care a locuit in strainatate si este dat la o scola din craiova si acolo isi face multi prieteni cu care vrea sa faca o calatorie spre gasirea unei comori.Si isi mai gaseste si " iubirea" pe charlotte fiica gazdei.

| laadygaaga a răspuns:

Am citi cartea si e cea mai frumoasa carte pe care am citit o in toata viata mea si nu exagerez mi au dat si lacrmile pe la sf pentru ca e putin trista ti o recomand! e cea mai sentimentale zic eu si cea mai romantica
Sper ca te am ajutat! pup