| Mikioaja a întrebat:

Bună, aveți idee cum pot scapa de ipohondrie si atacuri de panica? De ex. cand aud ca o persoana a avut o boala, ma panichez si incep aolo daca am si eu, aia sau aia. Nu știu ce sa fac. Mai trece cineva prin asa ceva sau a trecut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este o mică obsesie. Dacă nu îi dai atenție, se atenuează. Ca să poți să nu îi dai atenție, trebuie să dai atenție la ceva mai important. Astfel. caută în primul rând acel ceva important de care să te ocupi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand trebuie sa constientizezi momentul. De ce se intampla ce se intampla? Ca asa trebuie. De ce altora? Ca asta este linia vietii.
Ce o sa ti se intample tie? Cine stie... poate numai de bine ^_^

Atunci cand intelegi ca fiecare are drumul sau in viata, atunci nu o sa te mai panichezi. Si de ce doar la lucruri rele?

Cine a patit ceva rau, te panichezi. Daca cineva a patit ceva bun? Nu te mai panichezi? Nu te gandesti ca si tie ti s-ar putea intampla acel lucru bun?

Esti separata de toate acele lucuri, tu te-ai nascut intr-un punct, acele perdoane in alt punct.
Mor oameni si se nasc oameni in fiecare secunda in lume, vrei sa vezi cati? Uite aici:
https://www.worldometers.info

Si dintre toti... nu tu. Tu te panichezi doar din vreo 10 persoane pe care le cunosti. Pai este nesemnificativ, in comparatie cu ce exista in lume.

Nu are rost sa te panichezi dintr-un asa lucru mic, ori la toata lumea (adica aia cateva miliarde), ori deloc. Si sugerez deloc :D

Hai ca poti, numai bine! ^_^

| Bluestar15 a răspuns:

Hello, discutia e lunga si personalizata (exista multe cauze ale atacurilor de panica si tocmai de aceea multe modalitati prin care ele pot fi rezolvate, astfel incat solutia care functioneaza pentru x s-ar putea sa nu functioneze pentru y), daca vrei sa discutam mai pe larg da-mi mesaj privat si ne auzim.Si, da, am trecut prin asa ceva ani de zile.

| Mikioaja explică (pentru Bluestar15):

Da mi tu te rog mesaj ca mie nu mi merge sa ti dau, sau putem vorbi în alta parte dacă doresti

| Bluestar15 a răspuns (pentru Mikioaja):

Acum vad, nici eu nu pot trimite mesaje private, imi spune ca sunt membru junior si ca nu imi permite statutul sa trimit mesaje :)) Da-mi add pe Facebook si ne auzim https://www.facebook.com/mihai.mihai.330467/