| CristinaCMH a întrebat:

Aveti idee cum sa iau in greutate? Eu am probleme cu stomacul (gastrita) si nu pot sa mananc "mai mult" cum spune toata lumea.
Vreau sa stiu ce sa mananc mai exact si sa fie cat de cat sanatos, nu fast-food.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Medicul curant, nu ți-a recomandat un regim alimentar specific bolii pe care o ai? Nu există alimente sănătoase, doar dacă găsești vreo gospodărie de țară tradițională. Oricum, nu ai voie acru, picant, care are tendințe de fermentație. Iaurt poți consuma. Fructele, dacă sunt autohtone. Nu ai voie prăjeli, grăsime, untură. Succes și caută un medic nutriționist.
Oricum nu te poți îngrășat, cât timp ai boala în corp!
Sănătate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti manca mai mult chiar daca ai gastrita, dar nu poti manca porcarii, ca doar alea dau arsuri la gastrita.
Mancare sanatoasa in situatia in care ai gastrita inseamna:
- fara prajeli, fara arsuri, fara grasimi, fara carnati, salamuri si semipreparate, fara afumaturi, fara fast-food, fara sucuri de orice fel, fara alcool.