| ady20hbk a întrebat:

Azi am fost la o prietena foarte buna acasa ( eu o consider cea mai buna prietena a mea)... o cunosc de multi ani ...si cand ea s-a dus la baie ea a lasat mesu deschis .eu din curiozitate am intrat in arhiva ei de mess( stiu ca am facut un lucru rau, dar am fost curios sa vad cam ce vorbeste ea zi de zi ) ...si dau din greseala peste o discutie intre ea si prietena ei cea mai buna care a fost purtata acum cateva zile ...aici fata asta ii se plange lui prietena ei de mine .ca nu ma suporta.ca o enerveaza ca o ajut cu sfaturi ( care de obicei au mers bine .chiar au ajutat-o), ca o enerveaza ca o iau de mana cateodata (nu intelegi gresit.nu imi place de ea... o iubesc ca pe o prietena) si multe alte chesti care pe mine m-au lasat masca ...nu imi venea sa cred .parca a cazut cerul peste mine... ea nu site acum ca m-am uitat in arhiva ei ...azi am incercat sa ma comport cat de normal cu ea. dar totusi imi veneau in minte acele cuvinte... ce ma sfatuiti sa fac? sa ma comport cu ea ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cooola a răspuns:

Cel mai bine este sa o iei pe ocolite, sa o intrebi cum te vede ea, ce parere are de tine, ...si sa vezi... uitate in ochii iei.si vezi daca are taria sa iti spuna in fata k esti enervant, etc(si ce a mai spus ea pe mess)... si dupa las-o, cateva zile vezi cum se mai comporta, dupa poti sa o lasi mai moale cu ea, si ai sa vezi k trebuie sa te intrebe daca ai patit ceva si atunci tu ii spui k nu vrei sa o stresezi,(nu stiu daca ma intelegi ce vreau sa spun, adica sa ii spui pe un ton ca si cum sa nu isi dea seama k ai umblat in arhiva iei si ai citit acea conversatie)...Sincer dupa mine eu cred ca un prieten bun, atunci cand iti vrea binele iti spune in fata ce crede despre tine si nu te barfeste si se plange la alte persoana, odata ce esti bun pr cu el...happy... sper ca iti este de folos...bft ne anunti ce ai facuthee hee

16 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Adopta o atitudine mai rece. Poate ca esti intr-adevar prea obositor, poate ea vede altfel relatia dintre voi.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Cum sa uitii nunuu eu i-as spune fain frumos in fata si tu vei stii ce sa ii zicii ii spui ca ai incercat sa ii dai sfaturi ca orice prietena de genu ce ai tu pe sufletzel nu poti trece cu vederea

| nuamnuvreau a răspuns:

Buna! Daca treci cu vederea, nu e o solutie, tu nu vei uita niciodata cuvintele si nu vei avea pace deloc. E adevarat ca si tu ai gresit cautand in arhiva ei, dar uite ca ai descoperit ca este o problema intre voi...In mare parte eu consider ca a fost de vina faptul ca nu ti-a comunicat faptele acestea. Poate ca totul ar fi fost diferit, daca ai fi aflat de la ea, si nu din discutiile ei cu altcineva.In situatiile astea, e bine sa stii ca te poti baza si pe alti oameni, alti prieteni...Eu i-am zis clar unei vechi prietene ca nu mia putem continua asa, deoarece ma mintea... a inceput sa zica, ca nu are alti prieteni, etc...Deci e bine sa nu ai o singura prietena.Acum e bine sa comunicati, poate nu e prea tarziu...Incearca sa-i spui ce-ai facut, si ce ai descoperit(iti asumi riscul sa o superi, totusi)sa vorbiti, si sa rezolvati. Daca esti suparata ii spui ca nu mai merge deloc chestia cu prietenia, sau poti sa treci cu vederea tot...Noroc!

| Dara a răspuns:

In primul rand ai gresit tragand cu ochiul in arhiva de mess. I-ai invadat intimitatea si nu ti-a convenit ce ai descoperit acolo. In al doilea rand daca tu o consideri cea mai buna prietena iar ea te discuta pe la spate, e foarte urat din partea ei. Tu ce reprezinti pentru ea? Nu a avut destula incredere in tine sa-ti spuna ca anumite lucruri ii displac sau nu a avut curaj de teama sa nu te raneasca. Oricum ar fi, tu esti de vina. Asa ca gandeste-te bine cat de importanta e fata asta pentru tine si cat de mult tii la prietenia cu ea si apoi ia o hotarare. Ideal ar fi sa-i povestesti ca ai facut o prostie si sa-ti ceri scuze dar cred ca va fi jenant pentru amandoi si se va distruge relatia de tot. A doua varianta ar fi sa taci si sa incerci sa "uiti" ceea ce ai citit - in definitiv, daca nu vedeai arhiva, comportamentul ei fiind neschimbat, nu aveai cum sa afli. Lasi de la tine si incerci sa-ti schimbi comportamentul fata de ea (in bine), tinand cont ca acum stii ce o deranjeaza. Nu cred ca a fost rau intentionata si probabil a interpretat gresit anumite gesturi. Ar trebui totusi sa-i mai dai o sansa, pentru ca amandoi ati gresit, diferenta este ca ea nu stie de gafa ta.

| sTeFaN. a răspuns:

Nu o poti numi prietena ta...intreab-o direct de ce nu te suporta si gata de ce sa o iei pe ocolite sa mai pierzi timp...sa vezi ce spune! restul vezi tuhappy

| parampam a răspuns:

E o situatie complicata. Daca o acuzi pe prietena ta ca te barfeste, iar te intreaba de unde stii, nu poti sa ii spui:" de fapt m-am uitat in arhiva ta pe messenger si am vazut acolo". Daca vei continua asa, va fi doar o relatie superficiala, nu va mai fi ca inainte. Ii poti cere un sfat si vezi daca se comporta ciudat, adica sa se enerveze sau sa nu vrea sa te ajute, sa ezite etc.Atunci o poti intreba ce s-a intamplat, de ce nu te mai ajuta ca la inceput.Asta e singura idee care imi vine aminte. Sper sa mai vina si altcineva cu vreun sfat.

| cristina_4037 a răspuns:

ZI-i sa te caracterizeze exact cum te vedea ea si apoi caracterizeaz-o si tu. Si vezi cat de departe ajunge cu " parerea despre tine"...winking, eu cred ca asa iti dai seama cam ce parere zice ca are si ce ai citit tu acolo in arhiva, dar...bine ca nu ai facut bine, erau conversatiile ei, intiminatea ei, i-ai violat intiminatea, daca ii spui o sa se foloseasca de asta sa iti zica, ca din cauza ca esti foarte bagacioasa si etc.Nu stiu, faci ceea ce simti tu.winking. Pup, ai grija ce faci si ce prieteni iti alegi.

| carlita_4462 a răspuns:

Ciao, nu cred ca este o prietena adevarata.sau e posibil sa vrea sa faca pe grozava in fata prietenei ei.ca sa afli, si sa nu mai ai semne de intrebare in privinta ei, incearca sa nu o mai cauti, sa nu va mai vedeti un timp. daca tine la tine, te cauta ea, si atunci sa-i spui adevarul.si vezi ce explicatie iti da. un prieten este o adevarata comoara, dar numai daca e un prieten adevarat.pa.

| gabitzu_8696 a răspuns:

Mda si presupun ca tii la ea destul de mult
of stiu cum e cu prietenia asta dintr-o fata si-un baiat si eu am un prieten bun...mai deci nu stiu incearca sa vb cu ea ce mai crede despre tine daca s-a mai schimbat relatia de prietenie dintre voi... poate ii si din cauza ca are prieten poate zice ca eh il are pe el ce-i mai trebuie si pe tine...
Singura ii solutie ii sa incercati sa vorbiti si poate se rezolva poate avea si ea o zi mai proasta...
si la partea ca te-ai uitat in arhiva ei poate ai gresit si tu... Sper ca va fi bine si se va rezolva.sad ca presupun ca, chiar tii la ea si nah...
Succes in continuare happy sper ca ti-am fost de ajutor big grin

| ady20hbk explică:

Cel mai mult ma doare este ca tunci cand a avut nevoie de ceva ...eu am fost mereu alaturi si am ajutat-o... m-am simtit ca ultimu c... cand am citit alea ...sunt multi ani in spate .nu stiu daca este asa usor sa sterg totul cu buretele.

| ady20hbk explică:

Pentru cei care nu au inteles ..sunt baiat happy

| ady20hbk explică:

Chestia este ca ea are prieten acum si nu inteleg de ce ar face din motivu sa dea mare... iar eu am facut cunostinta cu prietena ei din ea ( si prietena aia are gagic ) .chiar nu inteleg ...eu cred ca vad un caz de prieten fals... dar imi doresc sa nu fie asa ...cred ca sunt 9-10 ani de cat o cun straight face

| pinkangel_6099 a răspuns:

O prietena adevarata nu te vorbeste pe la spate iti spune in fata ce o deranjeazawinking

| alexutza_6507 a răspuns:

O,, prietena,, care te vorbeste pe la spate cu o alta persoana nu se poate numi prietena. Mai bine ar fi sa renunti la aceasta prietenie, insa nu fara explicatii. Explicai motivul pentru care ai luat aceasta decizie si cerei si ei motivele pentru care tea tradat asa de marsav

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca ea s-a "dat mare" in fata prietenei, ca sa creada ca aveti o relatie. Prietena ta se "dadea" fitoasa. Fetele fac aceasta cu prietenele ror, ca o competitie. Nu cred ca nu este constienta de prietenia ta si ca nu te apreciaza. S-ar mai putea sa fi scris asa ceva pentru ca poate ea ar dori o relatie cu tine si pentru ca nu o are, justifica in fata prietenei ei faptul ca nu se vede ca ar exista aceasta relatie si atunci da ea detalii. Intelegi? In ambele cazuri este o copilarie si o competitie intre fete. Poate ar fi bine sa clarifici relatiile dintre voi cu ea, intr-o convorbire frumoasa, cu mult tact, fara sa spui ca ai vazut arhiva ei. Este un gest urat, chiar daca ai aflat asa ceva. Poate ca nici ea nu iti este indiferenta dar inca nu stii. happy

| nicoleta_1811 a răspuns:

Incearca sa fii indiferenta, de la prieteni nu stii la ce te poti astepta.