| socipath63092 a întrebat:

Buna,azi la scoală 5 băieți s-au luat de mine fără motiv și cu siguranța nu se vor opri nu știu ce sa fac.
Ma gândeam sa aduc o arma la scoală dar după mi-am dat seama ca nu o sa se rezolve nimic pentru ca dacă le fac ceva juma de scoală o sa vrea sa ma bată.
Ei se cunosc cam cu toată lumea.Ce as putea sa fac?

11 răspunsuri:
| Magda20 a răspuns:

Dacă îți creează probleme, spune-i directorului școlii, nu încerca să îți faci singur dreptate cu arme sau cu altceva.

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Ia o arma si asteapta-i dupa scoala si impusca-i sau ameninta-i cu pistolul/cutitul.

| socipath63092 explică (pentru Magda20):

Mersi

| socipath63092 explică (pentru BunaZiuaMerio):

Nup

| Andreeush a răspuns:

Vorbești cu directoarea școlii, părinții tăi.
Problemele de genul ăsta trebuie rezolvate.

| socipath63092 explică (pentru Andreeush):

Mersi de sfat esti de ajutor

| NonZarek a răspuns:

Chestii de genul se intampla des in Romania din pacate iar tinta cea mai sigura sunt copii mai slabi care nu riposteaza. In cazul tau ai putea face urm lucruri. Sa mergi sa vorbesti cu directorul scolii dar te asigur ca nu se va intampla prea multe si poate inrautatesti situatia si tipii aceea sa se oftice si sa vina sa te bata, sau poti sa vorbesti cu parintii tai si sa mergeti impreuna la parintii lui aia si sa lamuriti acolo tot, asta ur e o varianta cam non sigura caci daca parintii lui aia sunt ca si copii lor tot ii va lasa liberi si din nou, inrautatesti situatia si iei bataie, dar asta e mai sigura fata de varianta cu directorul. Sau a vb cu tatal tau si eventual cand pleci de la scoala el sa te astepte fara sa fie vazut iar cand baietii vin iar sa se lege de tine el sa mearga si sa ii plezneasca pe fiecare, asa merita nesimtiti. Daca nu se potolesc iti ramane politia, sa depui plangere dar la cum e sistemul in Romania nu stiu daca se vor implica. Deci iti raman cam 3 variante. 1. Sa mergi cu parintii tai acasa la aia.
2. Sa te astepte tatal tau cand pleci si sa ii prinda sau
3. Care ar fi cea mai buna si cu folos, sa urmezi un curs de box/karate, chiar daca nu esti un sportiv te ar ajuta foarte mult, 1. Te ar intarii si ti ar da curaj, 2. I ai putea bate lejer pe nemernicii aia, 3. Iti stimuleaza si gandirea altfel. Chiar daca iti este greu sa te apuci de asta, fa o, pune ti in cap aceasta idee ca trebuie sa ii invete pe tipii aia cineva o lectie altfel nu se vor oprii, si vei reusii, chiar daca va fi mai greu vei reusii. Si ar mai fi o varianta dar nu prea as opta pentru ea dar asta e in caz extrem deja. Sa depui plangere la politie, daca nu le face nimic, sa mai mergi odata si daca nici atunci nu fac nimic, sa ai niste dovezi la tine cum ca copii aceea tot se legau de tine, si sa ti cumperi eventual o rozeta cunoscuta si sub numele de pumnal. Iei unul bunisor, si iti faci curaj, il iei la tine in fiecare zi dar nu abuzezi de el, si daca astia iar se iau de tine le spui frumos sa te lase in pace, ei daca insista astepti momentul.si daca cumva te impinge sau vrea sa te loveasca, scoti rozeta si o pui pe mana, lovesti numai stand pe ganduri, le lovesti cat poti de tare pe unul dintre ei in zona mandibulei, sau in barbie ca sa intelegi, acolo sub barba, ii dai la unu asa si il termini, somnul il ia direct, provocand ui o fractura de mandibula urata rau de tot daca lovesti tare. Iar ceilalti cand vad ce i ai facu ut la unul dintre ei numai indraznesc sa riposteze, dar ai nevoie de curaj si inainte sa iti antrenezi putin bratul, sa stii sa lovesti dar ATENTIE! Asta este doar o varianta care nu ar fi indicata, ci doar cand ajungi in cazul ala cand numai poti si nu face nimeni nimic dar daca recurgi la el va trebuii sa ai dovezi credibile cu ce iti face au ei si sa nu fi penalizat de politie pentru ca l ai pocnit pe ala, tine minte, rozeta este o arma alba si periculoasa! Ai grija ce faci! Succes!

| aXy99 a răspuns (pentru NonZarek):

Se intampla peste tot in lume, nu numai in Romania.
Din pacate.

| Donsavas a răspuns:

Vei intra in pușcărie pentru amenințări, violență etc. Dacă mai continua cu hărțuirea sau ce iti fac tie acei indivizi, ii ameninți personal cu poliția.

| NonZarek a răspuns (pentru aXy99):

Da asa este, dar eu zice am de Romania ca sa inteleaga, a fost facut un rank global iar Romania (nu e pe primul loc) are cele mai multe cazuri in care copii in scoli sunt batuti de alti copii si asta se intampla foarte des din cauza generatiilor de azi, parintilor inconstienti si cel mai important din cauza ca pedeapsa nu este aplicata, doar spusa si amenintata dar nu folosita! Acest lucru le da curaj tineriilor sa continui3 sa faca acest lucru cu gandul ca: aa, ma duc sa il pocnesc pe x ca oricum nu imi va face nimic nimeni. Pe gandirea asta merg multi, eu am colegi care au un mod de gandire de oarca au 12 ani, ei nu sunt responsabili de ceea ce fac, se leaga de alti mai mici ca iei cu un an-2 pe holurile scolii doar asa ca sa ii sperie si sa arate cat sunt ei de tari, si cand ii prin eu ca fac asta ii mai pocnesc ca sa le treaca vitejia asta din cap!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai, uite aici exact, ce inseamna sa te uiti pe Youtube, si la filme gen 13 reasons why.
Cum ****, un om sanatos la minte, ii trece prin cap asa ceva?
Esti tampit?
Ma-ta cu tactu ce pazesc de te lasa sa vezi asa ceva pe internet, si sa crezi ca e ok sa aduci o arma la scoala? ce **** fac ei 2 amandoi?